| mariaciu a întrebat:

Mercedez-Benz apartine vreunui grup este filiala cuiva sau este firma care se ocupa in intregime de creearea masini singura

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Lucreaza singura dar ca alte branduri din europa importa piese din china pentru ca mana de lucru e mai ieftina si cer in cantitati mari. Deaia auzi scartaieli la bord dupa cateva luni pentru ca sant materiale chinezesti asamblate.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Mi-ai dat dislike degeaba pretene, citeste cu atentie si ai sa vezi ca am raspuns corect!
Din punct de vedere al societatii (actiunilor) Mercedes apartine de concernul Daimler-Chrysler.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De crearea unei masini cap-coada NU poate nimeni sa o faca indiferent de marca, nici Bugatti nici preferatele mele cele mai exclusivista marca de masini : Koenigsegg.
Marcile tari de pe piata fac in primul rand motorul si da mercedes este printre ele, dar exista si exceptii de marci care nu fac singure motorul dar cu toate acestea bijuterii aici ma refer la Bentley.
Gandeste logic cum poate sa faca o anumita uzina atat stergatoare, faruri, piulite, tabla de toate profilele, vopsea, scaune, incalzirea din scaune, softuri, partea electronica?
Ganditi logic si va puteti raspunde la multe intrebari.
Mercedes isi fac singuri motoarele complet, cutiile de viteze etc dar nu pot face o masina intreaga de la surub pana la forma finala caci ar trebui sa ai milioane de aparate in acea uzina, nu ai avea spatiu cate trebuiesc sa ai.
Pentru lucruri pe care nu le poate realiza singura o uzina incheie contracte cu alte societati care executa pentru ei, fii sigur ca trebuie sa fii SUS de tot ca sa prinzi un contract sa faci chiar si niste stergatoare pentru Mercedes, sus aici facand referire la NIVEL MARE al tehnologiei, know-how-ului si al titrarii pe piata.
Din cate stiu kiturile de ambreiaj de ex. le fac alti producatori pentru cam toate numele mari de marci auto si sunt cativa jucatori importanti pe piata care produc ambreiaje atat pentru masini de 6000 de euro cat si pentru cele de 1 milion de euro, printre societatile care fac ambreiaje la scala industriala spun : LUK--SACHS, EXEDY, VALEO.

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu cred ca stii dar majoritatea componentelor interioarelor de pe Dacia, Renault si Nissan sunt fabricate in Romania. Din pacate sunt vandute in afara, adica economia noastra scade...

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Ce relevanta are aceasta daca stiu eu unde sunt facute majoritatea componentelor de pe Dacia? isi produce fiecare constructor de masini automobilele cap coade? despre asta era intreabarea...
Pai daca este sa fim putin aroganti nu cred ca stii ca inainte faceam cele mai bune masini off-road se numeau ARO!

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Am vrut doar sa iti dau un tip, stiu ca nu avea legatura cu intrebarea, sorry.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

winking