| Ionică a întrebat:

Am vazut ca nu se vand in S. U. A. marcile: Dacia, Renault, Citroen, Peugeot, Opel, Seat si F. I. A. T. Stiti de ce? Americanii nu prea vor masinile europene? Sunt masini ieftine? Dar am vazut in schimb ca se vand marcile: Mercedez-Benz, B. M. W., Audi, Ferrari. Adica americanii vor masini scumpe din Europa? Poti sa cumperi masini la mana a doua mai ieftine decat din Europa. Asa am inteles. E adevarat sau nu? Multumesc!

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Raspunsul corect este ca in State se vind masinile care se produc acolo (ex BMW X5 se fabrica in USA, Mercedez modelele care circula acolo la fel), restul fiind impozitat atit de tare incit nu intra pe piata.Toate masinile japoneze (care ocupa o mare parte din piata) sint produse in State.
Si masinile noi sunt mult mai ieftine, iar cele noi dar modele mai vehi, pe stoc sunt la pret de second hand.

| MoNsTeR a răspuns:

Nu stiu exact dar eu stiu ca americanii prefera mai mult camionetele sau ceva masini mai mari SUV-uri sau cum le zice.si dc sa ia o masina de care nici n-au auzit gen DACIA.+ ca Mercedez-Benz, B. M. W., Audi, Ferrari sunt marci consacrate de care oricn a auzit.sunt marci mari care isi permit sa exporte masini klumea.fi sigur ca importatorii de akol nu s-ar chinui sa transporte ciurucurile noastre peste ocean.pentru noi sunt marci bune cat de cat cele care leai enumerat prima data... dar pentru ei.

| Aidan a răspuns:

Pai in primul rand sa te gandesti ca daca duci o Dacie in S. U. A nu face masina cat face drumul, deci nu isi are rostul sa duci acolo o masina care nu face fata. Oricum americanii isi cumpara propiile lor masini din propriile lor fabrici si asa ei isi tin banii in tara.