| emoboy a întrebat:

Merge un filtru de motorina la un motor pe benzina? Si ce se intampla si invers?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Deci lucrurile stau in felul urmator:
- Filtrele de motorina ca proces tehnologic sunt fabricate cu straturi de site, microfibre de aluminiu, straturi de burete, fibre de bumbac in care este invelit un carbune;
- Filtrele de benzina sunt fabricate doar din niste site, un strat de carbune si un burete.

Teoretic cele de benzina se pot folosii la motorina dar risti sa nu iti filtreze bine combustibiliul si la ce combustibili sunt in Romania asta iti mai trebuie. Daca vrei o parere personala nu incerca asa ceva, nici macar filtru de motorina dar de la un alt model de masina fara de al tau dar care sa se potriveasca nu te sfatuiesc sa folosesti. Fiecare filtru este cu regimul lui de functionare!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge, este vorba de densitatea combustibilului! Fiecare cu aia a ma-si. Filtrajul va fi defectuos, iar pompa de injectie va avea de suferit. Daca ai bani pentru experiente, fa-o si vezi ce se intamplawinking