| anonim_4396 a întrebat:

Merita Mercedes 190, 1000 euro in anul' 2016?
piesele's ieftine?
pentru motoarele de 2.0 consumurile sunt mici?
'n drum lung cum se comporta?
merita fata de alte masini de an 2000? find la 1000 euro, mai prost intretinute fata de baby benz?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am avut W124. L-am luat cu motor 2.0 diesel, dar avea o problema cu ungerea, iar cei 170km pana acasa au terminat motorul, asa ca am fost nevoit sa pun 1.9d, de pe un 190.
Cu cutia in 4 tr, aveam consum 7-8% permanent. Prindeam in jur de 110 cu treapta 2, in oras, destul de scurt.
Despre tinuta la drum nu ma pot pronunta, ca n-am avut 190, cert este ca la 140-150km/h se cam plafona motorul, si se ridica botul 'balenei' laughing
Preturile pieselor erau in general mici, insa eu m-am 'invartit' mai mult cu dezmembrari.
Cunosc cativa pasionati de 190, si spun ca preturile pieselor sunt foarte mici.
Probleme ai putea avea cu rugina, astea din '80-'90 nu mai sunt precum 'cobra', daca nu ai grija de ele se cam coace tabla.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu trebuie sa te intereseze pretul pieselor deoarece nu prea pica.
Consumul la diesel este in jur de 6% mediu.
La drum lung este foarte comoda si poti sa faci multi km.
Consumabilele au preturi chiar mici in comparatie cu alte masini.
In caz de accident este un tanc.
Iarna daca pui doi saci de nisip in portbagaj mergi peste tot.
Poti sa faci si drifturi deoarece ai tractiune spate.
La aceiasi bani gasesti si clasa C W202 din 2005, mai moderna si cu mai multe dotari.