| emoboy a întrebat:

Care masina este mai teapana? Adica cu un sasiu/caroserie bine intarita,cu tabla mai groasa, cu piese mai ieftine si cu eu motor mai econom fara elecrica(adica sa nu prea aiba ce sa se strice la ea indiferent de conditii).Dar sa nu fie neaparat masina de teren. Funda

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Eu am volvo v40 ti-am mai spus, pai tocmai, nu se gaseste pe strazi asa des, sunt masini mai rare la noi in tara dar piese se gasesc destule si eu cred ca sunt mai ieftine decat cele de la mercedes si manopera te costa mai putinwinking la v40-ul meu mi s-a stricat tot kit-ul ambreiaj si cu tot cu asamblare am dat in jur de 1500 RON si masina merge ceas, mie imi place foarte mult si m-a impresionat. recomand marca asta, si daca este sa nu prea gasesti volvo pe siteuri este din cauza ca proprietarii masinilor volvo chiar se ataseaza de masina, sunt facute in asa mod incat sa iti doresti sa conduci o masina, se conduce usor, foarte stabila, manevrabila, a mea vireaza de parca ar vira cu toate rotile, in parcare ma invart cu masina de placere, este inimaginabil de stabila la anii ei [1997]

7 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

O masina asa cum ai descris-o tu, nu prea exista...
Poate doar daca este tanc sau tab.
Iti recomand un Renault (Clio sau Megane). Si fiabila, si consum redus, iar daca nu vrei atata electronica, nu o echipezi cu toate dotarile; si iti scade si pretul.
Sau iti poti lua un Audi. Sunt destul de bune masinile, dar daca iti cade ceva la ea, iti cam goleste buzunarul laughing
Nu am sa ma apuc acum sa iti enumar marci de masini. Tu gandeste-te bine ce masina iti place si ce-l mai important, ce masina iti permiti sa ai. Degeaba iti cumperi de ex. un Hummer daca il scoti din parcare o data pe saptamana sau daca nu iti place.

| RB26DETT a răspuns:

Pff, ce mai raspunsuri s-au dat pe aici, eu recomand volvo deoarece sunt foarte stabile si iti spun ca Suedia are cel mai bun metal si a facut masini foarte stabile si rezistente, uita-te putin aici si vezi cat de stabil si rezistent este un volvo de prin 1995! http://www.youtube.com/watch?v=-g7DA9PGZZs, am un volvo v40 din 97' si este foarte stabila, in curbe nu se lasa aproape de loc.

| emoboy explică (pentru RB26DETT):

Un raspuns ca acesta asteptam @Cristi dar eu ma gandeam la un w124 de la mercedes.De volvo am si eu numai cuvinte de lauda insa nu sunt prea multe pe strazi(dar in curs de crestere)si nu stiu pretul pieselor si cat de usor se gasesc.

| critikl a răspuns (pentru RB26DETT):

Eu iti recomand Marcile Germane, Franceze, Japoneze, nu de alta dar gasesti piese la tot coltul, opel-u dar are garda la sol mica, eu am un opel astra f si am carat cu ia o gramada geamuri usi termopan in toata tara am si renutat la scaunele din spate cand mi-am loat alta masina am zis ca sa o duc pe asta la repat dar am zis ca o muncesc putin si pe urma o duc laughing) si o am si in ziua de astazi de 3 ani tot cara,si nu am schimbat la ia decat garnituri, buji, placute frana, am circulat un an si fara roata de rezerva si nu am avut niciodata nevoie de o oprire fortata, acum opelelea astea mai noi nu stiu cum o mai fi

| RB26DETT a răspuns (pentru critikl):

Frate, eu pe langa acel volvo v40 am o dacia solenza care am cumparat-o din 2005 [fabricata in 2003, a fost taxi! ] si pana acum am schimbat ulei placute de frana cum ai spus si tu, si daca iti spun ca in fiecare zi caram apa in 7 bidoane de 20 litri de cel putin 2 ori pe zi, a da, am mai schimbat si amortizoare, o roata ca am nimerit o groapa mare, bara din spate pentru ca unul cu matiz a intrat usor in mine[polei pe strada laughing)] acum singurul lucru defect este ca nu imi arata cata benzina am, in rest merge tot la ea. pe volvo nu mai zic, de cand am cumparat masina am schimbat uleiul de 3 ori[ am cumparat-o acum un an] am mers cu masina foarte mult, si merge foarte bine. si inca o chestie ce am patit-o cu dacia, mergeam cu 100 km/h si batea vantul si cum capota nu era prinsa bine[avea incuietoarea putin cam improvizata] s-a deschis puternic lovind parbrizul, l-a fisurat putin [a extins o fisura care o avea deja].

| RB26DETT a răspuns (pentru emoboy):

Eu am volvo v40 ti-am mai spus, pai tocmai, nu se gaseste pe strazi asa des, sunt masini mai rare la noi in tara dar piese se gasesc destule si eu cred ca sunt mai ieftine decat cele de la mercedes si manopera te costa mai putinwinking la v40-ul meu mi s-a stricat tot kit-ul ambreiaj si cu tot cu asamblare am dat in jur de 1500 RON si masina merge ceas, mie imi place foarte mult si m-a impresionat. recomand marca asta, si daca este sa nu prea gasesti volvo pe siteuri este din cauza ca proprietarii masinilor volvo chiar se ataseaza de masina, sunt facute in asa mod incat sa iti doresti sa conduci o masina, se conduce usor, foarte stabila, manevrabila, a mea vireaza de parca ar vira cu toate rotile, in parcare ma invart cu masina de placere, este inimaginabil de stabila la anii ei [1997]

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Încercă Renault.
O zi bună!

| Sadop a răspuns:

Renault, Audi.