| Mih1987 a întrebat:

Merita o masinuta second hand? Nu ma pricep deloc la masini (la partea tehnica adica, stiu marcile, modelele, clasele si chestii generale), nici eu nici ai mei nu am avut masini personale, nu am condus in afara ca mi-am luat carnetul, care a si expirat intre timp.

Am vazut ca masinile SH sunt foarte ieftine, chiar si cele bune - adica mari si categoria de lux, iar cele mici au preturi derizorii. Totusi, stiu de foarte multe parti negative la masinile SH: muuulti hoti/tepari, dupa ce cumperi masina bagi bani la greu in ea pentru ca apar probleme, ca nu merita sa cumperi decat daca il cunosti pe propietar. Oricum diferentele de pret sunt clare: nu gasesti masini decente decat la 15-20mii euro noi, in timp ce sh gasesti si la 1500 de euro.

Eu as fi victima sigura pentru ca nu ma pricep dincolo de aspect la nimic, nici la costuri de vreun fel, nici cat m-ar costa carburantul, asigurarile, reviziile. Un prieten mi-a zis ca multe masini vechi SH sunt foarte bune, dar costa mult intretinerea si taxele asa ca lumea se satura de ele. Si eu am fost pana la 30 de ani anti-masini.

Sper sa am norocul sa gasesc pe cineva care se pricepe la domeniu si sa piarda 5 minute sa ma ajute cu un raspuns concret.

Eu ma gandeam la modelele Ford Ca/Fiesta/Focus sau VW Lupo/Up/Polo/Golf sau orice alta masina mica (sau mica spre compacta, gen sandero) care sa mearga, indiferent de an/generatie. Mie imi plac oricum mai mult cele vechi, imi placea Bora, dar nu cred ca pot gasi una in stare buna. O sa circul prin Bucuresti si ma gandeam sa ma bag vreo 2 ore la Glovo pentru a face experienta mai mult, nu ca job. M-as fi bagat la un Uber, dar aia am vazut ca cer masini noi si cel putin compacte si o droaie de chestii acum.

Dupa un an probabil o vand la loc, nu ma vad eu sofer prea mult, dar am vrut sa vad cum e sa conduci si sa ma deplasez mai usor pe langa Bucuresti, sa nu am acest handicap ca nu am condus in mod real niciodata si nu am avut masina.

Am vazut la cineva ca vinde mini one cu 2000 de Euro, dar fiind o masinuta de lux facuta de BMW banuiesc ca o sa ma coste mult dupa masina.

Ca buget ma gandeam la cateva mii de euro, plus sau minus in functie de ce raspunsuri primesc (ma multumesc de exemplu si cu un lupo sau ford ca vechi, daca stiu ca merge) sau astept si dau 10-12 mii de euro daca cineva capabil imi spuna sa nu risc la cele ieftine ca am sanse mari sa am o rabla in care sa bag tot anul bani in loc sa ma plimb sa imi scot banii). Stiu ca unde dai putin ai putin si ca diferenta dintre una noua si una SH trebuie sa se vada pe undeva. Chiar daca in fata blocului sau in trafic pare ca nu distingi una noua de una SH.

So, merita sa fac ce fac multi romani cu SH-ul? Sau mai bine mai astept si fac ce fac aia mai seriosi - cumpar una noua.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa cumperi una second-hand, mai ales ca esti incepator si nu ai inca reflexe si cu siguranta vei avea accidente.
Mai bine inveti pe un second hand si in cativa ani, acnd stii sa sofezi si ai reflexe, iti cumperi ceva nou.
Ideal este orice second sand mic, cu capacitate cilindrica de 1400-1600cmc care nu mananca multa benzina, dar este si foarte usor de condus si parcat, mai ales pentru Bucuresti care are o infrastrucrtura total nepotrivita pentru volumul de masini existent.
Orice masina micuta, la 5000 de euro este buna pentru un incepator. Cu siguranta mai are ceva bun in ea, odata ce nu este un gunoi de masina si poti sa o folosesti afara sa mai bagi bani in ea.
Atentie, ma refer la masini de capacitate cilindrica f mica (pana la 1600cmc), nu la Mercedes-uri sau la BMW, unde cu 5000 nu iei decat o vechitura cu motorul, super obosit.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu iti recomand sa îti cumperi un tico pentru ca eu am mers cu tico 300 000 Km
din care faceam câte un drum chiar si de 3500 Km in care mă duceam doar până la toaletă dormeam puțin maxim 2 ore in mașină apoi continuam drumul.
si 3500 Km intors
pentru ca aveam iubita in republica moldova iar eu munceam in Elvetia

Cum ar fi fost sa fac 60 de drumuri pe an de câte 3500Km dus 3500 Km intors
câte consumabile aș fi consumat cu altă mașină? mă refer rulmenti pistoane capete de planetara capote bare parbrize pompe de apa amortizore filtre baterii chestii bani bani bani bani faruri si alte lucruri pe la masina si cât ar fi costat la orice altă mașină!?

Eu așa mergeam cu cacuciucuri pentru toate sezonele si vra si iarna pentru ca eu vara treceam intre Italia si elvetia prin zapada prin munti in iulie
sau ajungeam in Romania la mare si ce as fi facut ar fi trebuit sa schim cauciucurile intr-o saptamana de doua ori!?

ziceam ca pe mine ma costau consumabilele extraordinar de putin
gen schimbam uleiul la 20000Km
Schimbam placutele de frână si sabotii la 20000Km
Schimbam rulmentii la 20000Km
schimbam câțe un parbriz sau o capota sau ce mai indoiam pe la ea o bara la o medie de 20 000Km
si pe mine ma costa extraordinar de putin

la care alta masina te costa o bara pe fata 100 lei
la care alta masina te costa un far 100 lei
la care alta masina un cap de planetara cu tot cu pivot cu tot cu alte lucruri de pe la directie te costa 170 lei + 100 lei manopera

la care alta masina te costa o pompa de apa 100 lei cu tot cu montaj
la care alta masina te costa 900 lei un motor nou nouț?

la care alta masina manopera este extraordinar de mica indiferent la ce service auto te duci.

La care alta masina cand treci pe lângă poliție nu sare repede la tine sa iti dea amenda ci te lasa in pace chiar daca ai intrat pe interzis si mai degrabă te înjură de cât să îți dea amendă ca am pătit eu asta de 2 ori

Tico este cea mai buna masina din punctul meu de vedere
CU CARE ALTĂ MAȘINĂ POȚI SĂ CARI MAȘINI DE SPĂLAT
FRIGIDERE
ARAGAZE
SPUNE-MI MIE PE UNDE BAGI TU INTR-UN LOGAN O MAȘINĂ DE SPĂLAT
CĂ NU INCAPE NICI IN PORTBABAGJ NICI IN MASINA nu intra pe nicaieri

cu care alta masina cari in interiorul ei o scara lunga de 3 metri fara sa o indoi!?

Cu care alta masina poti sa cari in masina 550 kg de lemne?
Cu care alt logan sau alta masina poti sa cari 16 saci mari de struguri? unde incap atâtia

PE CÂND LA TICO POTI SA DAI BANCHETA JOS SI SCAUNUL DIN DREAPTA SE DA JOS SI GATA DACA NU MAI AI NICI SCAUNUL PASAGERULUI NU MAI AI NICI BANCHETA DIN SPATE SA VEZI TU CUM INCAPE SI PORCUL MISTRET intreg incape acolo

Am fost cu tico de 2 ori in Grecia cu 4 oameni care fiecare avea 100 Kg cel putin fiecar + bagaje ce si-au mai cumparat fiecar vreo 30 Kg de fiecare om ulei de masline masline si alte tâmpeni

Cu care alta masina iti permiti sa te duci instantaneu la Sighetul Marmatii sau incapatul celalat de tara când te cheama un client fara sa te asiuguri ca este sigur clientul respectiv sau iti da teapa
si nu plangi dupa banii de benzina daca tu ai bagat 650 Km dus 650 Km intors si a fost teapă

Cu tico nu iti mai pui niciodata problema de benzina
pentru ca un tico daca mergi cu el 1000 Km fară să te opresti consuma 3, 8%
Pt că un tico dacă mergi câte 500 Km dintr-o bucata consuma 4, 2%
Cu un tico dacă mergi drumuri mai mari de 200 Km fară să te opresti consuma 4, 4%

Si merge cu 90Km/ora ca sa nu consumi

si daca mergi cu 125km/ora atunci incepe si tico să consume 4, 5%

Dar la alte masini am observat ca una spun ele pe ecranul din bord ca consuma
dar când te apuci sa mergi cu ele si strângi bonurile vezi ca te-a mintit ecranul din bord si tu in realitate ai bagat dublu ca si benzina fata de cât ti-a spus ecranul din bord ca ai bagat pentru ca ai bonurile in mâna faci calculul la Km parcursi
asta se vede cel mai bine daca mergi câte 1000 Km
ca sa nu fii indus in eroare sa lasi de la tine si sa zici ca poate ca ai gresit tu
ci strângi bonurile pleci la benzinarie cu rezervorul plin si vezi câti Km faci cu benzina respectiva si faci calculul
Pui gps-ul si sa inregistreze drumul kilometri
de exemplu cel mai bun gps care mie imi place este NAVIGON

| marinaru777 a răspuns:

Daca iti permiti sa cumperi una noua merita tot efortul. Sh poate fi de 2 sau 3 ani si sa fie uzata de obicei alea pe firma. IN orice masina sh se baga bani si nu stii cine a mers cu ea si ce probleme are unii oricum sunt maestrii minciunii. Ex. daca ai 4000 euro cumperi sh de 3000 pentru ca mai bagi in revizii, asigurare, rovinieta, unghi de fuga etc.

| Mih1987 explică (pentru marinaru777):

E bine 4000 cu asigurari si taxe si revizii, eu am un prieten care a dat 3000 de euro pe un Golf, apoi intr-o perioada scurta inca 3000 de euro pe 3 injectoare si nu stiu ce. Deci cu 6000 e euro are un golf bun de care este multumit. In trafic si unde te duci nu stie nimeni daca este nou sau vechi.