| Personater a întrebat:

Merita sa cumpar un Golf 6 1. 6TDI cu 260. 000km?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu merita nicio masina veche, diesel care nu are un istoric clar, concis, nu e de la vreo persoana care sa fie unic proprietar si asa mai departe.Deci incetati in opinia mea sa mai cumparati de la samsari care ne aburesc.
Poate cei 260k km nici aia nu-s reali poate sunt mai multi.
Dar totusi daca vrei aceasta masina verific-o inainte pe carvertical acolo iti va aparea daca km sunt reali si daca masina a avut avarie, daca km sunt masluiti si masina a avut avarie urcate cu picioarele pe nemernicii care scot epave la vanzare.
Daca pe carvertical reiese ca masina e buna, o mai testezi si in service si zice ca e ok, atunci poti sa o cumperi.
Desi eu as alege o masina doar pe benzina, sunt si fan masini pe benzina mi se par cele mai bune, dieselurile astea vechi obosite nu-mi inspira incredere, mai ales acum cand sunt masini hibride si electrice aparute de ceva vreme.

| sierra1 a răspuns:

Acel "merită" fără preț, e inutil. Deci?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

As zice ca nu. 1.6 TDI nu e un motor prea reusit. Nu e nici dezastru dar nici stralucit. La 260. 000km as lua doar 2.0 TDI dar chiar si asa, acela e kilometrajul la care incep sa se duca toate piesele la diesel pe rand si is scumpe ( volanta, injectoare, turbina, egr, dpf, etc). Personal nu as lua si as cauta ceva pe benzina sub 180.000 sa zic.

| Refresh0 a răspuns:

Depinde cât dai pe ea.