| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa iti iei o masina noua, daca abia ti-ai luat permisul de conducere?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu merita sub nici o forma, doar daca iti iei electrica. Ideea e ca majoritatea celor ce abia au luat permisul nu se ingramadesc in trafic in fiecare zi si cel putin citeva luni merg mai mult in weekend, cind e mai liber, ca sa se acomodeze. Asta daca sint normali la cap, desigur. Daca le place sa incurce traficul si sa aiba frigiderul plin cu carne zi de zi, asta e alta poveste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ii faci un casco merita.
In teorie cand esti incepator se zice ca masina are de suferit. zgarieturi, busituri alea alea. Insa nici eu nici cunoscutii mei nu au zgariat masina in primii ani de condus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de buget.
Daca iti permiti un Sandero 1.2, esti independent si iti trebuie masina pentru naveta urbana + cateva drumuri in concedii, cu siguranta merita.
Daca nu depinzi de masina, si vrei doar o masina de inceput, ar fi o prostie sa-ti cumperi acum ceva, cand nici nu stii ce vrei de la masina, inca nu ti-ai format un stil de condus, nu te-ai lovit inca de minusurile unei masini.
Merita doar daca vrei o masina simpla, si mergi pe din astea gen: Yaris, Sandero/Logan, Clio, Fiesta. Daca vrei o masina mai mare si cu mai multe 'condimente' (putere, confort, dotari, etc), cumpara prima data o masina ieftina, care sa-ti 'starneasca' gusturile.
Eu am inceput cu Dacii, si asa mi-am dat seama, prin lipsurile ei, de ce am nevoie: stabilitate, demaraj rapid (deci benzinare), scaune moi. Am apreciat la ea dimensiunile maricele (urasc sa vad in oglinda doar un geam si stopurile), si cel mai mult mi-a placut raspunsul instant la acceleratie.
O masina pentru mine ar fi Megane 1.8 benzina, sau Opel Vectra 1.8
Pe la 17-18 ani visam doar Golf 4 TDI, acum nu mi-as lua asa ceva, sunt inghesuite, instabile, cu defecte enervante si mult prea laudate de toti taranii care n-au vazut alte masini.