| sssSnake a întrebat:

Mi-am luat un gilera typhoon 50cc recent, si am o problema cu el. Nu imi porneste cand e rece motorul dau la "laba" pana nu mai pot si nimic. Dupa ce imi porneste, ma plimb cu el fara nici o probleme merge perfect, accelereaza perfect, daca il opresc si peste 5 minute merg la el, porneste de la buton etc etc. Dar... daca il las 2-3 ore nemiscat, nu imi mai porneste nici la buton da nici la pedata, trebuie sa dau destul de mult...

Deci nu cumva stiti care e problema?

A da si ce parere aveti despre motor? e bun? pentru incepatori

Răspuns Câştigător
| pocaitu a răspuns:

Typhoon este un scuter de categoria usoara destul de bun...
Haide sa o luam cu incetisorul:
-bujia: daca este neagra, atunci freaco cu o perie de sarma pana se albeste putin.Vezi ca distanta intre cele 2 capete sa fie de exact 7 mm
Verifica si daca da scanteie sanatoasa dupa ce ai curatat-o. Daca se zbate, atunci trebuie curatat la magnetou, platane sau cum le zice ca imi scapa la ora asta.Sufli cu compresorul.
-desfa capacul de pe motor si vezi daca sunt urme de ulei negru intinse pe suprafata.Atunci trebuie sa pui o garnitura noua, pentru ca scapa compresie.
-dupa ce porneste, daca ii dai blana merge innecat? adica daca mergi vreo 200 m in blana si dupa aia brusc incepe sa se innece? atunci probabil este infundata toba! te duci frumos si dai toba jos, si bagi benzina in ea. O aprinzi cu o lumanare si o lasa sa arda pana se stinge.Asa se ard depunerile din ea. Dupa aceia, o iei si o scuturi bine!
Daca mai continua sa mearga infundat dupa 200-300 m de blana sau mers normal, cel mai probabil trebuie segmentat.
Sunt f multe cauze, fiecare cu raspunsul lor.
TU doar sa cureti/schimbi bujia cu ceva njk, dar sa nu fie din piata, si probabil o sa o ia din prima.

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Îti recomand sa faci o verificare a instalatiei de aprindere si carburatie la un atelier auto-moto. Verifica compresia pe cilindru la rece si la cald, exista posibilitatea sa ai segmentii uzati, care pot provoca porniri greoaie la rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bateria nu tine curentul leaga-i a doua baterie in sa si o sa porneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema ta vine de la soclul electric din carburator trebuie inlocuit nu mai lucreaza bine. Exact aceeasi problema am avut si eu.

| N.Priceputu' a răspuns:

Nu stiu cati ani ai(scuze). Puteai sa elimini "laba"si sa-ti faci rost de o prietena 'Gilera'. Sau, incalzeste-i motorul ca sa nu "mai dai la laba".

| berty a răspuns:

Probabil socul e de vina.

| berty a răspuns:

Motorul e bun, trage bine la panta.

| Viorel_Ladunca_1976 a răspuns:

Du-te sa ti regleze aerul si turatia am unul identic la fel a facut si al meu