| MariusPapoi a întrebat:

Am achizitionat recent un Suzuki Switf motor 1, 3 cm benzina din 1995 si am urmatoarea problema:
Cand are motorul rece nu porneste, are curent dar cand dau la automat nu invarte.o pornesc impinsa si merge, dupa ce merg putin cu ea o opresc si porneste! Apoi daca o opresc si incerc sa o pornesc numai porneste!

Care sa fie cauza?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Marius Papoi, nu urca bendixul pe coroana de aceea nu invarte electromotorul! De asemenea pot fi si periile foarte uzate, recomandarea mea, alt electromotor!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Hotaraste-te, porneste cu motorul cald, sau nu?
Daca porneste numai la cateva minute dupa ce a fost oprita, cauza este bateria. Daca nici dupa ce mergi cu ea, o opresti si nu mai porneste, este electromotorul.
Cand nu porneste, pune contactul si claxoneaza. Daca claxonul se aude tare, cum e normal, inseamna ca bateria e buna.

| MariusPapoi explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Se aude bine...deci este electromotorul...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Schimba-i bobina pe electromotor, sau alt electromotor!

| MariusPapoi explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Din cauza bobinei nu porneste cand e motorul rece?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru MariusPapoi):

Marius Papoi, nu urca bendixul pe coroana de aceea nu invarte electromotorul! De asemenea pot fi si periile foarte uzate, recomandarea mea, alt electromotor!