| macholyco a întrebat:

Mi s o aprins Check Engine din senin in timp ce mergeam acum o saptamana, am fost la un service mi s o spus ca este de la Benzina ca am alimentat din locuri diferite (firme), mi-a sters eroarea, am mers o saptamana no problem si aseara iar mi s o intamplat asta
Azi dimineata am deschis capacul de la alimentare si am vazut ca trage aer gen compresa
Cand am pus cheia arata la benzina aproape la jumatate si cand am pornit motorul a mai crescut putin benzina, oare ce sa fie? vreun filtru ceva?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Mecanicul la care ai fost este incompetent.Ar trebui sa verifici canistra de recuperare vapori de benzina si circuitele electrice aferente supapa de ventilare cu aer atmosferic si senzor de presiune vapori de benzina.
Cel mai probabil este de inlocuit canistra de carbon activ.
Computerul masinii a sesizat anomalia si a dat eroare.Prostul doar a sters-o si a dat vina pe benzina.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Aiurea, poti pune 100 de feluri de benzine nu are nimic. Daca iti trage aer in rezervor cand desfaci busonul ai ventilul busonului infundat, face vid si nu e ok. Ca iti creste putin acul la pornirea motorului nu e nimic, creste doar puterea curentului si de aia indicatorul iti indica putin diferit.