| Alexandrion_6425 a întrebat:

Motoare "clasice" vs. motoare electrice
Cum resursele de petrol ale planetei noastre scad pe zi ce trece trebuie sa gasim o alternativa destul de buna. Eu consider ca motorul electric va fi urmasul motoarelor "clasice" (benzina\motorina) asa ca sa discutam aici avantaje, dezavantaje si tot ce este legat de ele!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Problema e ca nici curent si nici hidrogen nu se poate obtine deocamdata fara petrol.

| emoboy a răspuns:

Urmasii motoarelor pe benzina si motorina s-ar putea sa fie cu siguranta cele pe curent.Mai sunt si cele bio dar cele electrice au avantajul ca poate fii incarcata si la tine acasa nu numai in statii.Dezavantajul celor elecrice este ca nu au prea multa putere si sunt si mai scumpe.In cativa ani cred ca vor disparea cele pe carburant.

| BigV a răspuns:

Motoarele vor functiona pe baza de hidrogen. In 2015 vor fi deja produse in serie. Masinile pe hidrogen au performante mult mai mari decat cele electrice si oricum nu polueaza deloc deoarece elimina doar vapori de apa, alt avantaj ar fi autonomia destul de mare (chiar si pe suv-uri). Nu este nevoie de petrol pentru a obtine hidrogen cum a spus cineva mai sus.

| alexutu001 a răspuns:

Salut, parerea mea este ca nu doar motoarele electrice vor fi urmasii motoarelor pe combustibil, au mai aparut si motoarele cu hidrogen care dezvolta o putere mare, si cele pe carburant eco, si cele electrice vor fi la mare cautare dar nici astea dupa parerea mea nu sunt eco, pana cand nu se va renunta la centralele electrice care polueaza mediul si sa se foloseasca numai centrale electrice care sa foloseasca energia vantului(eoliene), energia apei(hidrocentralele) s. a, pentru producerea e. e nu sunt in totalitate ecohappy