| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma se va reduce poluarea daca se va trece de la masinile cu benzina si motorina la cele electrice? Ca nu polueaza consumul de curent electric, dar ca sa produci curent electric tot arzi combustibil fosil (petrol, carbun, gaze naturale etc.)?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca arzi gaze nu prea poluezi, ca alea ard cam in totalitate si nu ies rezidu-uri ca la fosili.
Curentul produs de hidro iar nu polueaza.

Deci o parte din curent daca-l luam asa, reducem din poluare ceva.

Deci e bine sa trecem pe electric.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mosotti):

Exista si centralele eoliene si cele fotovoltaice. Iar ele nu sunt singurele surse de energie de pe planeta. Nu este nicio lege universala cum ca energia electrica s-ar produce doar din combustibili fosili. N-ai adus nimic impotriva lor, dar le excluzi aberant.
Tu stii cata energia radiaza soarele? Tu stii cum poate fi acea energie stocata? Daca s-ar folosi asa cum ar trebui eolienele si fotovoltaicele, combustibili fosili ar fi o nimic toata. Cererea globala poate fi stapanita foarte usor de surse regenerabile si nepoluante iar stiinta pune mare accent pe treaba asta. Deci cine are ceva de spus impotriva nu depaseste cu nimic IQ-ul unui nebun.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Aia cu eoliene si foto sunt fix pixu, nici 5-10 % nu prea acoperi cu ele, deci taie-le de pe lista.
Inca nu s-au concentrat pe asta ei, nu au infrastructura necesara.

Noi ne referim la ce conditii sunt acum, adica la realitate, nu ce ar trebui sa se faca.
Si e si normal sa fie asa, ca marii petrolisti nu au interesu sa-ti iei tu energia gratis de la soare, e logic, si deci pentru ei asta e lege universala.

Asa ca jongland cu ce ai, raman gaze + eoliene + voltaice + hidro ca surse nepoluante.

Restu is surse poluante, si se vor folosi si alea, asta e.
Dar oricum poluarea e mai mica asa decat cu masinile termice care folosesc 100 % fosili.
Asa macar poate 30-40 % ai nepoluant, si restul poluant, ca sa faci curentul ala.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mosotti):

Deci contesti ca exista posibilitatea ca rasa umana sa se axeze 100% pe energie nepoluanta si regenerabila, nu?
Aici nu e vorba de profit si multe altele, profit se poate face peste tot dar cand viata planetei si a rasei umane este pusa in pericol, iti spun eu ca nici teroristii nu ar continua cu poluarea.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu contest ca omenirea ar putea trai in mare parte din energie eoliana, insa nu exista interesul pentru asta, atata tot. Numa daca in deserturile alea uriase ai pune eoliene, ai avea curent super mult.

In Germania de ex nu se prea misca nimic in directia electric, ca nu e interes, Merkel protejeaza industria existenta de masini.

E mafie mare, sa ma F pe ei de jigorii capitaliste si afaceriste care nu se gandesc la oameni.
E chiar mare interes pentru profit, daca eu am petrolu sub casa, doar nu oi fi idiot sa nu ti-l mai vand, ca vrei tu energie ecologica de la soare!

Uite ca ei continua cu poluarea, afaceristii! Nu ii intereseaza de rasa umana, ci ii int sa traiasca ei bine aici si acum, sa faca averi grase.

De ex un tel in loc sa-ti faca altul la 3-4 ani, iti face anual altul inutil, si polueaza in plus.

Si pana la urma ce asa bataie pe rasa umana? Planeta sta f bine si fara noi binemersi, asa ca nu e o problema pana la urma. Murim si gata, ce e mare chestie? De aia nici nu ii intereseaza.
Si pe teroristi i-ar durea in p, mai ales ca multi se si sinucid daca e cazu, asa ca...iar nu conteaza nici pentru ei, decat averea acum sa o duca bine.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mosotti):

E uite vezi, aici voiam sa ajung. Dar eu sunt de parere ca initiativa si cerere exista. De-asta sunt din ce in ce mai multe tari atat europene cat si de pe alte continente care au promis ca pana in nu stiu ce an, undeva in peste 20-30 de ani vor avea 0% daca nu, cat mai apropiat de 0% emisii de carbon. Nu degeaba organizatiile mondiale de diferite ocupatii fac initiative de genul. Nu stiu de ce spui ca nu este interes. Eu vad cu ochii ca exista interes, insa lenea si cei corupti se fac ca nu stiu de asta. Sunt multi bani de investit, dar se vor intoarce inzecit in scurt timp. Primul si al Doilea Raboi Mondial au adus crize grave economice, dar uite ca in cateva decenii economiile sunt de zeci de ori mai mari.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Pai nu este interes din partea industriasilor de masini termice, ca nu vor sa investeasca in altceva, nu e interes din partea marilor petrolisti, si cam astia domina lumea.

Exista cerere de masini electrice, e corect, usor usor se misca treburile, dar f incet.
Cum e posibil ca in UE sa nu ai fabrica de baterii de masini?! Deci iata ce interes e sa se faca ce trebuie.

Primu razboi si al doilea tot de mahari au fost facute ca economia SUA sa prospere.
Primu a fost facut sa distruga imperiu rus-german si sa se reseteze piete de desfacere, al doilea a fost facut sa se duca Anglia ca si concurent SUA, si ca sa se reseteze pietele de desfacere, ca se saturasera cum s-a intamplat si acum.

Ca daca faci razboi aia terminati trebuie sa refaca tot.

Si acum economiile-s la pamant, de aia pica traiu peste tot urat de tot, capitalismu fara piete de desfacere moare.
Trebe o schimbare de sistem, altfel nu merge, adica sa fie un socialism atent combinat cu un capitalism.

Si daca nu erau nuclearele mai aveai un razboi mondial aici in anul 2000 cam, asa era programat, asa ca...

| CIaudiu a răspuns:

Neinformati si aruncatori de conspiratii ca tine se gasesc peste tot. Asta e intrebare de 5★?
Tu unde traiesti? Sub ce piatra dintr-un sat uitat de lume?

Hai sa facem un scurt joc de logica. Chiar daca procesul de fabricatie ar fi identic si la fel de poluant, masinile pe ardere interna folosesc si ele la randul lor combustibili fosili care cresc poluarea si mai mult. Producerea energiei electrice poate fi poluanta, dar si cea de a extrage petrolul si celelalte gaze din pamant este la fel de poluanta. Logica ta unde e? Toti romanii se dau mari doctori, ingineri, oameni de stiinta, dar ei habar nu au sa faca o inmultire.

Tu stiai ca mai multe tari europene si din alte continente au luat initiative serioase ca in maxim 20-30 de ani sa aiba 0 emisii de carbon in atmosfera? Tu stii ca din ce in ce mai multe tari promoveaza reducerea emisiilor de carbon? Tu stii ca pe plan mondial se promoveaza asta si solutii cu tehnologiile aferente exista? Tu crezi ca arderea combustibililor fosili este singura sursa de generare a energiei electrice? Avem centrale eoliene, avem hidrocentrale, avem panouri fotovoltaice care sunt o foarte mare industrie in unele tari incat in cativa ani vor ajuge chiar sa-l exporte. In viitor vom avea si centrale nucleare pe fuziune care sunt 0 poluante. Pungile de plastic deja vor fi interzise in putin timp. Anumite categorii de masini pe ardere interna vor fi interzise in cativa ani incepand sa fie interzise din ce in ce mai multe pana cand nu le vei mai vedea pe strada. Ma opresc aici, sunt dezamagit de tine si cei care gandesc ca tine. Daca as sta sa scriu ce intitiative si planuri se fac pe plan mondial pentru reducerea poluarii... as sta pana maine sa scriu.
Inainte sa-ti faci o parere si sa ti-o dai, informeaza-te pe acel lucru. Ai dovedit ca pe logica si perceptia ta proprie nu stai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru CIaudiu):

Si ca sa produci curentul trebuie sa extragi petrolul, dar sa si-l arzi, ca si la masini, ca altfel nu ai curent, deci si curentul foloseste combustibili fosili.
La masini il extragi, prelucrezi si arzi in masini, la curent faci acelasi lucru.

Iar sursele ecologice sunt infime ca si suficiente, nu merge.
Poate se mai poate reduce poluarea daca folosim hidrocentrale.

Iar fizica zice ca daca 100 masini ard o tona de combustibil, ca sa produci curentul echivalent pentru aceleasi masini, arzi tot cam atat combustibil ca sa faci acel curent necesar.
Poate arzi chiar putin mai mult, ca mai sunt si pierderi.

Ca vei polua in alta zona mai mult decat sa poluezi peste tot mai putin, este altceva, insa finalul e acelasi, aceiasi poluare este per total.

Am zis, singur castig e daca folosesti curent de la hidro, insa se pare ca majoritatea productiei de curent e pe fosili, gaze.
Gazele nu prea polueaza, e si asta o solutie.
Sa folosim hidro + de la gaze curent.

Deci per total da, pe curent e mai nepoluant.

| anonim_4396 explică (pentru CIaudiu):

Comentariul asta arata faptul ca ai fost sincer cand ti-ai pus username-ul asta. Pentru ca tu chiar savarsesti foarte multe pacate. Ar trebuie sa te duci mai des sa te spovedesti, cu toate ca ai de scris carti intregi cu toate pacatele savarsite.

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care ar fi aceste pacate mai Meme? Si de unde ai dedus tu ca as fi un pacatos de ultima speta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspunsul este da.