| Nikolas07 a întrebat:

Neata, vreau sa va intreb daca stiti careva, am cumparat o masina si vreau sa o trec pe mine, nu stiu cat ma costa toata treaba cu numere prefereniale etc. Cat trebuie sa platesc sa fiu cu masina in regula?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. RAR =100
2. Taxa de prima inmatriculare- daca e cazul
3. Asigurare =400 ++ in functie de capacitate si destinatie
4. Rovinieta =120 ++
5. Talon + inscriere = 80
6. Nr preferentiale= 80-100
7. impozit= 50++

| AgathaRo a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Numarul preferential consta in contravaloare numere 20 lei +65 preferentiale

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AgathaRo):

Am gresit scuza-ma nu am putut da chiar exact

| Nikolas07 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Multumesc mult...asta cautam, raspunsuri aproape exacte + - diferenta

12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto si afli tot ce te intereseaza.

| AgathaRo a răspuns:

Depinde daca se aplica taxa de mediu la masina.
Depinde capacitatea cilindrica, varsta detinatorului, incidente in trafic pentru asigurare. In principiu cu 150 euro +- 50 le rezolvi.
Rar 120 lei maxim autentificarea, asigurarea pana in 350-400 lei, impozit (depinde de capacitatea cilindrica), taxa de inmatriculare la directia fiscala 5 lei, taxa talon 37 lei, taxa contravaloare numere + numere preferentiale 85lei. Sa iti tipareasca datele tale pe cartea masinii pana in 10 lei.

| JASMYNA88 a răspuns:

Daca ai sub 30 de ani sa fii constient ca vei plati o caruta de bani pe RCA(asigurare). eu lucrez la asigurari si iti zic, toti sub 25, 30 de ani platesc foarte mult. si impozit. daca vrei lasa-mi datele pe privat(serie sasiu, kw, centrimetrii cubi si anul nasterii ) si iti zic cat te-ar costa. mai bine o transcrii pe un pensionar, ai beneficii la impozit si rca. in rest pentru toate astea platesti cam 600 de lei la o firma de intermedieri, transcriei, acte, etc

| sincer a răspuns (pentru JASMYNA88):

Cu toate ca lucrezi la o firma de asigurari te contrazic, am sub 30 de ani adica 28 si am platit RCA 205 lei pentru 1 an si pot sa iti zic ca am facut RCA la Carpatica. si impozitul pentru anul acesta l-am platit 73 de lei. In privat daca nu ma crezi pot sa iuti atasez si copii dupa chitante.

| JASMYNA88 a răspuns (pentru sincer):

Ai 28, nu ai sub 25, daca ai peste 30 ar fi fost mai ieftin, sub 25 e mai scump, sub 20 e pret de cocainalaughing adica la un motor de 1.2 sa plateasca saracu baiat(avea 19 ani) 420 de lei pe 6 luni?

| sincer a răspuns (pentru JASMYNA88):

Oricum am uitat sa precizez ca am permis de 10 ani si nici un incident, masina din 2004 si motor de 1.4.

| JASMYNA88 a răspuns (pentru sincer):

Nu conteaza de cat ai permisul, e acelasi pret daca il de 10 ani sau de 2 luni. si anul fabricatiei al masinii nu conteaza. dar ai platit okhappy conteaza sa nu ai accident. clasa de accidente se ia in functie de perioada de cand ai masina si nu ai avut nici un accident cu ea.

| Nikolas07 explică (pentru JASMYNA88):

Multumesc, dar deja am facut asta si asigurarea pe mine m-ar costa in jur de 700-800 lei pentru ca ii motor de 2000 si am doar 20 de ani happy

| Rebecasweet1997 a răspuns:

Pentru actele necesare la politie: se scoate originalul contractului de vanzare-cumparare.
Cand ai toate actele stranse te duci la acel ghiseu, nr 4, cu ele si cu vechile placi de inmatriculare... Numerele la rand costa 40 lei si se elibereaza in 2 ore impreuna cu noul talon iar cele preferetiale costa in jur de 88 si se elibereaza in 7 zile...

Bine eu am mentionat platile referitoare la o oarecare masina, pentru un alt model iti dai seama ca difera dar te poti orienta... Cel putin actul de vanzare-cumparare, taxa de talon si plata pentru placutele de inmatriculare vor fi aceleasi.La RAR tot la fel... financiarul poate va suferii modificari.