| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina de la o persoana, persoana aia are 11 milioane amenzi la primarie si nu o pot radia de pe el ca sa o trec pe mine si sa platesc impozitu sa pot continua cu inmatricularea, am fost la cineva si a modificat contractu de vanzare cumpare, ca si cum eu am cumparat masina de la persoana din Austria, ca sa il "excludem" pe omu cu datoria, problema ii ca anul trecut a scos un rand de numere rosii, oare la anaf ii apare si numele ca a scos numere rosii? ca atunci "cade" schema asta, ca apare numele lui, ca a detinut candva masina, ca au fost scoase numere rosii (sau daca stiti voi vreo metoda sa rezolv problema, sa nu ii platesc eu amenzile)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da-mi, Doamne, mintea romanului de pe urma!
Unde ti-a fost mintea cand ai cumparat masina fara ca respectivul sa-ti de toate documentele necesare pentru inmatriculare? Si unde ti-a fost mintea cand ai comis infractiunea de fals in acte sub semnatura privata (incheind un contract fals) si mai vrei sa comiti si infractiunea de uz de fals, daca vei folosi acel contract.
In orice caz nu-l poti folosi, la ANAF nu apare inmatricularea provizorie, dar apare in baza de date a politiei rutiere si exista acolo si contractul de vanzare-cumparare pe care l-a avut incheiat cel de la care ai cumparat masina.
Acum ai 3 posibilitati legale:
-Vanzatorul sa-ti dea certificatul de atestare fiscala, dupa ce-si plateste amenzile.
-Sa soliciti vanzatorului anularea contractului, cu restituirea masinii si a pretului.
-Daca nu reusesti nici una si nici cealalta va trebui sa-l dai in judecata.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Te duci la inmatriculare cu contractul dintre tine si austriac. Dosarul pentru numerele definitive nu are nici o legatura cu cel care s-a depus pentru nr rosii. Nu te intreaba nimeni, dar in caz de ceva spui ca el doar a adus masina din Austria ca sofer. Se practica, politia de regula stie dar nu e nimic ilegal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi, contractul cu austriacul sa fie refacut nu modificat, e o hartie simpla fara stampile sau altceva.

| Slizzn a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da stiu, refacut a fost, inca nu stiu daca se poate asa, astept raspuns inca, mersi oricum