| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti daca apare vreo problema,daca pun xenon pe scuter?
Adica la scuter nu e ca la masina,sa ai teniune constanta, ea variaza de la 11v la 13v,cand sta la relanti,becul normal scade mult in intensitate,xenonul cum se comporta?
Sau as putea sa alimentez xenonul direct din baterie,fara sa mai folosesc infasurarile de pe magnetou, care alimentau farul?
Rezista magnetoul si releul de incarcare la 35W in plus, fara sa afecteze incarcarea bateriei?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cea mai bună rezolvare e folosirea unui bec xenon de 6 V cu un stabilizator pentru cei 6V la 35 W care nu crează nici o problemă în sine ca montaj.

| ombladon a răspuns:

Nu prea ati inteles, La scuter nu am tensiune constanta ca la masina, adica sa am 14v constant, la scuter, la relanti tensiunea scade pana a 11v

| akka4 a răspuns:

Daca ii pui balast, nu ar trebui sa fie nici o problema. Ai consum normal (la fel ca la un bec normal).