| anonim_4396 a întrebat:

Din mai multe motive, vreau (chiar am nevoie)sa pun pe scuterul meu 2 baterii de 7, 5A,legate in paralel, bateria originala era de 4A asta pe care o am acum pe scuter este de 7, 5A.
Problema este cu incarcarea, se poate incarca "bateria" de 15A,pe instalatia electrica originala,fara sa schimb magnetoul sau releul de incarcare?
Inafara de timpul de incarcare mai mare, apare alta problema?

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cu instalatia originala nu ai nicio sansa sa ti se incarce bateria.

| 0rlando a răspuns:

Nu are nimic, dar nu se va încărca niciodată complet bateria și în timp își va pierde capacitate de stocare a energiei și va deveni cel mai consumator de curent.

| ombladon a răspuns:

Nu are cum sa nu se incarce,de incarcat,o sa se incarce pana la capacitate maxima,doar ca dureaza mai mult.
Ar mai fi o varianta, acum farul este alimentat din baterie iar cablurile ce duceau la el, nu sunt folosite la nimic, si vreau ca acolo sa mai pun un releu de incarcare, care sa incarce a 2 a baterie, oare merge?

| 0rlando a răspuns (pentru ombladon):

Nu văd de ce nu ar merge...