| cosmin_6011 a întrebat:

Nu stiti de ce in bord la masina( suzuki vitara ) imi apara check engine ( rosu )? si ceva piese de schimb ca si fermuar de prelata

2 răspunsuri:
| valiska10 a răspuns:

Pentru ca ai o problema cu motorul. Check engine inseamna verifica motorul. Funda?

| Azµre a răspuns (pentru valiska10):

Nu neaparat! sunt unele masini care la un anumit numar de kilometrii, apare check engine si un mesaj service, care te anunta ca se apropie revizia si schimbul de ulei. Acum depinde de masina, model etc nu stiu exact daca suzuki are dar stiu ca honda are si opel gtc are. Cel mai bine face o verificare la service. Daca nu e asta atunci check engine-ul apare cand are probleme cu aprinderea unei bujii, sau debimetrul. Dar oricum trebuie pusa pe un tester.