| N0H4CK a întrebat:

O întrebare pentru mecanici. An un Peugeot 407 2.0 hdi.
De la un timp, când accelerez sau când ridic piciorul de pe accelerație, la viteza relativ mică, se aude un clămpănit, ca și cum ceva se lovește în altceva, fier în fier. Am mai observat că același clămpănit se aude si când opresc motorul, doar că de mai multe ori, efectiv simt că-mi pleacă motorul de sub capotă. Motorul are 3 tampoane. Cele două de sus sunt ok, la cel de jos, am ridicat baia de ulei, ca sa trag de el și pare ok. Planetarele nu bat. Rola aceea de jos de la motor (nu-i mai știu numele) nu se mișcă.
Care sunt șansele să fie volanta? Sau care sunt șansele să fie totuși tamponul de sub mașina? Chiar daca am tras de el și nu se mișcă.

3 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Daca ai tras de motor si nu misca excesiv, ai sanse sa fie volanta. Cand ridici piciorul de pe acceleratie se misca manerul schimbatorului excesiv? Daca da poate fi suportul de sub motor.

| N0H4CK explică (pentru SoulReaver):

Uite că asta nu am luat în vedere. Ai dreptate, la fiecare clămpănit tinde să sară și maneta din viteză. Daca țin de el, îl simt la mana cum smucește.

| SoulReaver a răspuns (pentru N0H4CK):

Ai sanse sa fie acel tampon de sub motor sau cum sa explic. Eu la.fel am patit la un megane 1 facelift. La franare puternica sarea din viteza 1-a si a 3-a. Dupa schimbare s-a ameliorat treaba, deci nu mai sare.