| Andrei_Dumitriu_2000 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Când pornesc motorul la rece si dau drumul la ambreaj mi se aude un tâcanit gen cum tu ta-ta-ta-ta când tin ambreajul la jumate tot asa se aude, când o mai accelerez se duce zgomotul, dupa ce se încalzeste motorul bine zgomotul începe sa dispara nu se prea m ai aude, se aude mai rar! Gen: apas ambreajul, cutia pe liber, masina la relanti, când apas ambreajul si ii dau drumul la rece face ta-ta-ta apoi când o accelerez dispare! Motorul când e clad nu prea face, face m ai rar! As vrea sa stiu daca este vorba despre volanta sau poate este rulmentu de presiune de la ambreaj.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil ca uleiul din cutia de viteze sa fie vâscos fiind rece.

| VoidEternal a răspuns:

Probabil volanta.

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

Rurment de presiune dai pace nu-l baga în seama și dacă pui nou tot asa face.
Și poti schimba uleiul în cutie.