| randy93333 a întrebat:

O masina cu tractiune spate sau fata pentru incepatori?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica zice față.
Dacă nu ești zmeu nu prea contează

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fata e mult mai usor de condus.
Dar tractiunea spate nu e periculoasa, daca masina nu este una agresiva. Eu am avut un Mercedes W124 in primele luni de permis, masina era foarte stabila. Chiar mai stabila decat unele modele cu tractiune fata.
Alt exemplu propriu ar fi Toyota Hilux, am incercat sa o provoc sa derapeze pe gheata, dar mergea doar drept.
BMW seria 3 si 5 fara Xdrive sunt destul de "periculoase", dar daca au controlul tractiunii activ, sunt ok.

| Frank51 a răspuns:

4x4

| johnnny123 a răspuns:

Diferența dintre tracțiunile față sau spate se observă de regulă numai atunci când conduci ca un pilot pe circuit. În regim de condus normal, până la supermarket și înapoi, diferența nu se prea observă.

Fiind începător, sper, spre binele tău și al altora, că vei conduce în regim normal. Deci este irelevant dacă ai tracțiune față sau spate.

| adryang78 a răspuns:

Tracțiune pe față, mai ales pentru un începător. În condiții de carosabil umed sau polei, cele cu tracțiune pe spate sunt mai greu de stăpânit.

| Iulius29 a răspuns (pentru adryang78):

Acum 30 de ani, la 3 luni după ce a luat permisul, în prima iarnă a ei la volan, mama conducea o Lada, și surprinzător, se descurca fără probleme

| pufulescu0o a răspuns:

Tractiune fata si cat mai putini cai putere. Tractiunea fata iarta mai repede greselile de incepatori, caii putere mai putini nu il lasa pe incepator sa faca greseli mari.
Si daca parintii tai au bani sa ii intoarca cu buldozerul, nu cu lopata, ia-ti o masina cat mai ieftina si mai slaba ca putere pentru inceput!
Cand prinzi curaj si experienta poti schimba masinile de doua ori pe an dar pana atunci esti incepator, nu iti lua o masina care sa te conduca ea pe tine si sa te vrajeasca cu cai putere si piele la interior.