| Danutul22 a întrebat:

O sa fiu scurt si la obiect:

-Ce parere aveti despre audi TT ca prima masina? Vreau daca se poate opinii sincere si detaliate.

(modelul la care ma gandesc este din 2009, deci nu este prea vechi)

Si daca se poate in caz ca ati avut/stiti pe cineva care detine un Audi TT sa-mi oferiti niste detalii legate de intretinere? De asemenea, cum credeti ca s-ar descurca ca masina de zi cu zi?

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Dumbi a răspuns:

Ce faci tu cu o masina ca aia daca tu abia ti-ai luat carnetul? Ia-ti un Golf sau ceva asemanator. Prima masina nu conteaza, cu ea incepi sa inveti drumurile, sa inveti ce trebuie sa faci in diferite situatii… Si un a4 ar fi mai ok decat un TT…
Multi oameni cu milioane in conturi conduc masini simple, nu trebuie sa fii cel mai fraier dand o suma enorma pe o masina care face aproape tot ce face una mai simpla… FITE!
Mie mi s-a explicat de mic, nu trebuie sa irosesc banii pe niste lucruri care nu o sa imi trebuiasca.

| AdrianCov a răspuns:

Pentru inceput, ca incepator, este recomandat o masina mai modesta, si nu scumpa. Un Audi TT cred ca e cam scumpa.
Intretinerea la fel, depinde de tine. Daca o distrugi intr-o luna, o sa regreti amarnic alegerea facuta.
Este indicat sa iei o masina modesta, un Ford, un Opel, din 2005-2006, sau daca vrei ceva sport, Hyunday sau altele coupe, dar la fel, pana in 3000 euro, pe cre sa iti permiti sa le intreti sau sa le repari.

De exemplu, prima mea masina a fost un Peugeot 206, cu motor de 1.1, am distrus-o, era cat pe ce sa fac un accident, fiind prima masina... Ulterior, am vandut-o si in decurs de cativa ani am schimbat cel putin 10 masini. Adica, ia o masina ieftina, foloseste-te 6 luni, schimb-o, ia alta si tot asa, e cel mai indicat.
Nu e ok sa tintesti sus din prima.
Parerea mea.