| BiiBiis a întrebat:

Ok, m-a rugat tata sa pun o intrebare si m-am gandit ca aici e locul potrivit laughing : Am un autoturism. Ce acte sunt necesare pentru a trece acest autoturism pe numele fiului meu (fratele meu) de pe numele meu (al tatalui meu) daca el locuieste la o alta adresa? (adica daca fratele meu locuieste in alt apartament.)

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu este sa se prezinte amandoi la un birou de intermedieri cu actele masinii (CIV, talon, RCA) si cu buletinele de identitate. Vor semna pe loc un contract de vanzare cumparare, iar mai departe se va ocupa biroul respectiv de toate, inclusiv de programari. Tot ce ramane de facut va fi ca unul din ei sa duca masina la RAR pentru identificare, la data si ora programata.
Comisionul pentru intermediere se recupereaza economisind drumurile inutile, statul pe la cozi, plimbatul aiurea dupa copia unui act sau dupa un timbru fiscal samd. Intermediarii au deja usile deschise, stiu exact ce trebuie sa contina dosarul pentru RAR, finante, politie, asigurari si merg cu mai multe dosare in paralel, reducand astfel costul per operatiune.

daniela
| daniela a răspuns:

Deci practic este o vanzare cumparare altfel nu se poate. Aici gasesti datele de care ai nevoie http://www.informatiiauto.ro/......uid47.html

| iulian2260 a răspuns:

Contract vanzare-cumparare, fisa de inatriculare, cu viza de la circa financiara, autentificare RAR, verificarea tehnica valabila, talonul masinii, cartea de identitate a masinii, copie dupa buletinul de identitate cumparator si bineinteles chitantele pentru taxa de talon si taxa de inmatriculare care se platesc la cec si la fisc

| DeNyyy a răspuns:

Habar nu am...

| Nyku_5126 a răspuns:

Actele necesare unei persoane fizice pentru inmatricularea unui autoturism care a fost inmatriculat deja in Romania sunt:

- cartea de identitate + copie
- fisa de inmatriculare cu vizele de la circa financiara
- actul de dobandire al vehiculului (act vanzare-cumparare)
- talonul cu verificarea tehnica a masinii
- asigurare (copie)
- chitanta certificat inmatriculare
- taxa de inmatriculare
- ceritificatul de autenticitate de la RAR
- cerere tip de inmatriculare a autoturismului

Taxa de inmatriculare si ceritifcatul de inmatriculare se platesc una la posta si alta la CEC