| mateideniswt a întrebat:

BUNA! daca pe numele tatalui meu este un autoturism NEINMATRICULAT in Romania, iar el imi lasa drept MOSTENIRE (acte legala facuta de notar), eu sunt obligat la taxa de mediu, sau nu? important, daca se poate face aceasta chestie cat el traieste? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru autoturismul dobandit prin mostenire nu se plateste timbrul de mediu dar mostenirea se obtine doar dupa decesul tatalui si nu inainte, chiar daca a facut testament, acesta intra in vigoare la data decesului.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa moartea tatalui, daca vei dobandi autoturismul prin mostenire, esti scutit de plata taxei de timbru de mediu.
Un testament facut de catre tatal tau, acum in viata, autentificat la notar, NU te scuteste de plata taxei! Doar un certificat de mostenitor, eliberat de notar dupa decesul tatalui, te poate "salva" de tespectiva taxa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat schimi numele proprietarului pe certificatul de inamtriculare (adica reinmatriculezi) trebuie s aplatesti taxa de timbru, este irelevand cum ai dobandit masina