| KeepCalmThinkDiffrent a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a trece un apartament pe numele altei persoane?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de actul de identitate, titlul de proprietate asupra apartamentului si extras de CF pentru autentificare. Extrasul il cere notarul public la care vei incheia contractul.

| KeepCalmThinkDiffrent explică (pentru Ioandelasal):

Imi poti spune daca trebuie sa platesc vreo taxa? si cat ma va costa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

In calitate de vanzator si daca nu te intelegi altfel cu cumparatorul va trebui sa platesti costul extrasului CF pentru autentificare, care este de 40 lei si impozitul pe transferul dreptului de proprietate. Impozitul este in functie de perioada cat ai detinut apartamentul si se calculeaza la valoarea acestuia, fiind de 2% daca l-ai detinut mai mult de 3 ani si 3% daca l-ai detinut sub 3 ani. Daca respectivul este ruda de pana la gr.III poti sa-i faci donatie si la aceasta nu se plateste impozitul.