| hp8510p a întrebat:

Opel Corsa C din 2003:Aprind >farurilebecurile in bord nu se aprind deloc si se opreste radio-ul dar inca reda muzica...ce are? Doar vreo siguranta arsa sau altceva mai grav?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai o problema la nivelul pozitiilor, poate un scurt-circuit ceva, insa nu sunt electrician, sa te lamuresc exact.
Radio este legat la comutatorul(blocul) de lumini, ca atunci cand aprinzi luminile sa scada putin intensitatea luminii de la ecranul sau.
Daca atunci cand aprinzi pozitiile se stinge si radioul, ma gandesc ca ai un scurt-circuit ori la blocul de lumini, ori la bord, ori chiar la radio.
In rest functioneaza luminile? (in faruri si stopuri)

| hp8510p explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,luminile functioneaza corect

| HDR10 a răspuns:

Sfatul meu e sa chemi un electrician, sa nu agravezi problema. Ca o prima impresia ai zice ca e ceva legat de siguranta dar pot aparea diverse probleme.
Bafta

| AlexandruRares a răspuns:

Undeva jos in dreapta gasesti tabloul cu sigurante
Iale la mana pe fiecare in parte si verifica daca e vreuna arsa
Pe cea arsa o recunosti usor, e intrerupta undeva
Iale pe toate la mana si daca gasesti una arsa o inlocuiesti dar sa pui una de aceeasi putere daca se poate
Daca nu gasesti nici o siguranta arsa mergi cu ea la un electrician auto
Dar eu sunt mai mult ca sigur ca e o siguranta dusa