| Whipperx1 a întrebat:

Pana când trebuie sa ai cauciucuri de iarna pe masina?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana cand nu o sa mai dai de drumuri cu zapada si gheata

| OldSoul a răspuns:

Nu exista o data anume.
Pur si simplu, daca esti pe strada, e august, dar e zapada, sau drumul este inghetat, acoperit de polei, trebuie sa ai cauciucuri de iarna.

| Apokales a răspuns:

Intrebarea potrivita este cand iei amenda pentru lipsa cauciucurilor de iarna, iar in acest caz user-ul suntserios are dreptate: cand o sa dai de zapada si gheata.

| Antonioseby a răspuns:

Conform legislației numarului 13 din codul penal, articolul 243 numarul 15, "Cauciucurile de iarna se vor putea da joc după data de 16 august".

| Simpatic a răspuns (pentru Antonioseby):

Tu in iunie si iulie mergi cu ele?
pana in august daca mergi la munte dar in oras este putin probabil sa ninga la acea data, pai daca le tii 2 luni de vara pe asfalt incins se ia jumatate din "carnea" de pe ele.
eu le tin pana pe la sfarsitul lui aprilie.
nici nu e recomandat sa ai cauciucuri de iarna cand afara sunt temperaturi de peste 7 grade celsius, asa cum nu este recomandat sa ai anvelope de vara la temperaturi de sub -7 grade celsius iarna.