| AlexDorinel a întrebat:

Pana la urma care e mai poluant, masina diesel sau masina electrica?

Se știe sigur ca, cărbunii (din care se produce majoritatea curentului electric) sunt cu 50% mai poluanți decât petrolul.

Dar și petrolul pentru a fii transformat în diesel consuma enorm de multa energie. (Trebuie extras, transportat la rafinărie, după la stație, iar după 70% este risipit în mașini ineficiente)

Voi ce părere aveți?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masina electrica alimentata de la panouri solare, folosit in mijlocul naturii impadurite.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Poate omu incarca masina de la curentul electric ce vine de la o hidrocentrala, sau una nucleara, ori eoliana.
Este cam la fel, dar nu datorita la ce crezi tu, de la incarcare de la prize, ci datorita poluarii facute la producerea acelor baterii.

Deci bateriile de la o masina electrica sunt fabricate din diverse materiale.Acele materiale in procesul fabricatiei elimina si noxe, adica poluiaza.
Poluarea datorata materialelor di procesul de fabricatie a unie singure masini este cam la fel cam cat poluarea unei masini pe benzina cat are viata acea masina.

Ca urmare nu s-a rezolvat nimic.Nu este poluare de la masina direct, est de la bateria masinii deci avem poluare in avans cum ar veni poluare prepay laughing poluare facuta inainte sa se fabrica masina, asta da suntem beton laughing

| Sofer a răspuns:

Dpf off si egr off si țeavă goala cap coada=cel mai poluant diesel happy

| gabicoo a răspuns:

Mersul pe jos face piciorul frumos!
Fără poluare = sănătate curată și pentru tine și pentru natură!

Totuși dacă ții sa folosești un vehicul recomand bicicleta!

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru gabicoo):

Iara cand erupe un vulcan tot picior frumos o sa ai?laughing sanatate curata si ala, poluarea este de cateva ori mai ridicata decat toata istoria omenirii

| Lukasssz a răspuns:

Diesel.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Un VOLVO 1800S din 1966 a mers 4.828.032 km prin SUA ia intrând în cartea recordurilor fiind cea mai condusă maşină din lume.

| 19flo79 a răspuns:

Ati uitat de bateriile care nu se recicleaza total si sunt o poluare enorma...
Biodiesel e mai putin poluant happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mtoni a răspuns:

Diesel e mai poluant dar dacă ai deja o mașină diesel e mai bine să o folosești până când va fi voie, pentru că și fabricarea unei mașini noi electrice poluează.

| Robert265 a răspuns:

Diesel logic