| NowForYou000 a întrebat:

Pana la urma e adevarat sau nu ca de la 1 iulie intra in vigoare legea care spune ca nu mai poti da de permis daca nu ai absolvit 10 clase?

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu se stie inca.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca n-am vazut o asemenea prevedere legala, am citit doar articole de pe net, dar care nu indicau numarul si data actului normativ prin care s-ar fi introdus o asemenea prevedere. Eu cred ca a fost o stire falsa.

| darrio2007 a răspuns:

Inca nu se stie daca va fi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, doar niste articole de presa

| NowForYou000 explică (pentru Ioandelasal):

Multe site-uri spun că de la 1 iulie, uitați :
https://www.google.com/......259588/amp

https://www.google.com/......r.html/amp

https://www.zf.ro/......i-18683175

Deci până la urmă să fie doar o stire falsă?

| FreddieM a răspuns:

Prosteala la greu, fake news. Chiar au epuizat astia stirile importante? Nu va fi niciodata asemenea lege absurda. Nu-ti trebuie diploma ca sa conduci o masina, hai sa fim seriosi. Tot ce ai nevoie e sa faci scoala, sa inveti si sa dai examenul. Doar asa se poate certifica ca esti apt de condus. Ce treaba au celelate studii?

| NowForYou000 explică (pentru FreddieM):

Păi așa ziceam si eu. De ce sa fie nevoie de o diplomă? Unul fara studii poate fi mai sănătos fizic si psihic decât unul cu facultate și poate conduce fara nici-o grijă. Am tot citit pe multe site-uri ca asa vor da legea de la 1 iulie. Ce vezi doamne "sa se reducă nr accidentelor". Asta-i preocupa pe ei acum, de permisul de conducere ca in rest sunt toate ok in tara asta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru NowForYou000):

Ti-am spus ca si eu am citit asemenea articole, dar n-am vazut sa indice actul normativ. Ce s-a schimbat si am vazut actul normativ este prevederea privind plafonarea punctului-amenda la 145 lei prin OUG 1/2020.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru NowForYou000):

Uite sunt unii care nu stiu sa citeasca si asta inseamna ca nu au pus mana in viata lor pe legislatie rutiera... nu e vorba ca toate sunt ok si asta a mai ramas de facut. Tara se face bine in primul rand rezolvand multe chestii mici

| NowForYou000 explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat sa iti dau funda, dar nu stiu de ce nu merge...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu-i nici o problema, am destule.