| Katy20p a întrebat:

Buna, daca implinesc 18 ani pe 10 octombrie, si vreau sa dau de permis nu pot sa dau mai devreme de permis de 3 luni? Daca legea intra in vigoare din 1 iulie!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce lege? N-am auzit de o asemenea lege.
Legislatia rutiera actuala prevede ca obtinerea permisului de conducere se poate face dupa implinirea varstei minime prevazute pentru acea categorie, daca este vorba de categoria B (pentru autoturisme) varsta minima este de 18 ani.
Doar scoala de conducere, pentru orice categorie, se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute.

| Katy20p explică (pentru Ioandelasal):

Nu examenul ma intereseaza, ala toata lumea stie ca il faci dupa 18 ani, pe mine ma intereseaza sa fac scoala de soferi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Katy20p):

In primul rand ti-am raspuns si cu o scoala de conducere, al doilea paragraf din raspuns si iti citez si prevederea legala:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
In al doilea rand una te-ai gandit si alta ai scris, vorbesti doar de permis si nu de scoala, revezi-ti intrebarea.
In al treilea rand de la 18 ani nu poti obtine orice categorie, sunt categorii pe care le poti obtine de la varsta mai mica (16 ani) sau varsta mai mare de 18 ani. Tu n-ai precizat categoria pe care o vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stii despre ce lege vorbesti tu, legea zice ca te poți apuca de scoala la 17 ani si 9 luni iar examenele le poți da dupa 18 ani

| Katy20p explică (pentru suntserios):

Buna, legea de 10 clase, eu am doar 9, si am intrebat daca pot mai devreme de 3 luni, gen 3 luni si 10 zile?

| suntserios a răspuns (pentru Katy20p):

Nu exista nicio lege cu 10 clase.

| Adrian5575 a răspuns:

Dintr-un articol de pe DIGI24 din 2 februarie 2020:
"De altfel, din 1 iulie 2020, persoanele care vor să aibă carnet de conducere trebuie să aibă absolvite cel puțin 10 clase terminate, scrie Mediafax.

În plus, persoanele în vârstă care încă mai doresc să conducă pe drumurile publice vor fi obligate să facă mai des controlul medical."

Daca chiar se va da aceasta lege, poti sa incepi scoala de soferi din 10 iulie (pentru ca atunci faci 17 ani si 9 luni), doar cu conditia sa ai cel putin 10 clase finalizate.