| MRBratu a întrebat:

Păreri Volkswagen golf V 1.6 mpi sau 1.9 Tdi (prima mea mașină)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Una cat mai mica, de 1.4 - max 1.6, ca sa inveti pe ea si apoi, sa nu consume mult petrol.

| AndreiL42314312 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ca sa inveti sa conduci masina calumea, iti trebuie d-aia mare, cel putin asa a invatat si tata si fratemiu, acum depine de tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiL42314312):

Nu-i adevarat!
Invatatul se poate face pe orice fel de masina, chiar mai bine si total indicat este ca in primii 2 ani sa sofezi o masina mica, pentru ca este extrem de usor de manipulat, parcat, sofat, strecurat in trafic iar consumul de petrol este foarte mic, ceea ce o face din toate punctele de vedere avantajoasa.
Statisticile spun ca, sansele ca sa ai accident de masina in primul an de soferie cand esti cu lamaia in geam, sunt de 90%.
In acest caz, iata inca un atu in plus, ca masina sa fie mica, usor de sofat, usor de manipulat si usor de obisnuit cu ea, formandu-ti reflexe. Apropo, sofez de 30 de ani, zi de zi si am avut ocazia sa sofez atat masini mici cat si SUV-uri, chiar i-am invatat pe copii mei sa sofeze, pentru ca aici legea permite ca copilul sa invete alaturi de un parinte cu permis de experimentat.
Tu ai doar 14 ani, asadar te rog sa nu mai dai sfaturi acolo unde nu ai habar despre ce se vorbeste.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Acum depinde de cati km faci pe an. Eu sincer as alege un 1. 9tdi, in 5 trepte(sunt si modelele in 6+1). Sunt motoare pump-duse, care sunt foarte fiabile, si la consum un 6/7 in oras. Putere decenta pentru un incepator.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ambele motoare extrem de reusite.Eu as alege cel 1.6 mpi (presupun ca esti incepator).Un diesel cu turbo e mai pretentios la modul de al conduce si are piese mai scumpe in timp ce 1.6 este simplu si usor de intretinut. Daca ai intrebari mai specifice poti sa imi zici, noi avem in familie 2 vw bora 2004, 1.9 tdi si 1.6 mpi (motoare 95% identice cu cel de pe golfu 5 ).

| MRBratu explică (pentru ClaudiuM1997):

Și eu am în curte un golf IV 1.6 16v, e fiabil... Chiar sunt foarte nehotărât, nu știu ce masina să-mi cumpăr... O sa fac și naveta. Săptămâna viitoare am orașul, sunt sigur ca o să-l iau, nesigur sunt la achiziționarea mașinii. Ma gândesc ca 1.9 are cuplu și ma ajuta în depășiri (250Nm),si consum destul de bun. La 1.6 as putea să-i pun gaz, darr. Nu ma prea ajuta în depășiri.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu cred ca, ca incepator mai bine ceva benzina si fiabilwinking.

| gtr2rr3 a răspuns:

1.9TDI clar!