| PolitiaRomanaRutiera a întrebat:

Pasagerii de pe locul din dreapta soferului pot sta regulamentar doar daca : 1. Poarta centura de siguranta
2.Au o varsta trecuta de 14 ani
3. Inaltimea minima de 165 cm
4. Nu il distrat pe sofer cu diverse lucruri

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Corect.

| onasis1961 a răspuns:

Citeste asta
CAPITOLUL V
Reguli de circulatie
SECTIUNEA 1
Reguli generale
Art. 97

(1) Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate.
(2) Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.
(3) Se interzice conducatorilor de autovehicule, precum si persoanelor care ocupa scaunul din fata sa tina in brate animale, in timpul deplasarii pe drumurile publice.
(4) Se excepteaza de la obligatia de a purta centura de siguranta:
a) conducatorii de autoturisme pe timpul executarii manevrei de mers inapoi sau care stationeaza;
b) femeile in stare vizibila de graviditate;
c) conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, in regim de taxi, cand transporta pasageri;
d) persoanele care au certificat medical in care sa fie mentionata afectiunea care contraindica purtarea centurii de siguranta;
e) instructorii auto pe timpul pregatirii practice a persoanelor care invata sa conduca un autovehicul pe drumurile publice sau examinatorul din cadrul autoritatii competente in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere;

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1 si 2, dar la 1 exista si exceptii: instructorul in timpul orelor, politistul in timpul examinarii si femeile gravide.

| Sofer a răspuns:

Totul e corect.

| PedoBarbie a răspuns:

La punctul.3 regula nu e de 165 de cm ci mult mai puţin 150cm.
Dar care e întrebarea?

| Nume2 a răspuns:

Asta a fost intrebare?