| anonim_4396 a întrebat:

Minorii care nu poarta centura de siguranta pe scaunul din dreapta (fata) primesc amenda? cat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului. Potrivit OG nr. 2/2001 privind regimul general al contraventiilor, art. 1, alin. 2 si 3, minorii sub 14 ani nu raspund contraventional iar pentru ceilalti limitele minima si maxima a amenzii sunt pe jumate din limitele prevazute in actul normativ de sanctionare. Numai bine!

7 răspunsuri:
| εїз a răspuns:

Nu, nu primesc minorii, ci cei care i-au lăsat, pentru că nu este legal.
Totuşi, nu suntem în Noua Zeelandă...

| Clever a răspuns:

Nu minorii primesc, conducatoru auto este amendathappy cred ca undeva la 150Ron+puncte penalizare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Şoferii sunt sancţionaţi cu două puncte de penalizare iar cei din dreapta platesc o amenda de de 120 de lei, asa e cica, dar in general sunt avertizati nu se dau amenzi depunde de cei care te opresc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decidenti-va

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu primesc dar parinti raspund de tot!

| andreetgv a răspuns:

Nu minori primesc ci persoanele de pe scaunul din stanga in jur de 10-20 lei dar de obicei se dau doar advertismente

| kitty_4960 a răspuns:

Pai primesti amenda chiar daca nu esti minor, daca nu ai pus centura de siguranta...