| vladut11 a întrebat:

Pe ce distanta se poate merge cu un scuter inregistrat la primarie ( numere de comuna)? Din cate am inteles este voie sa circul numai in comuna de la alti ca numai in judet, nu mai stiu ce sa cred. Deci voi ce parere aveti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera valabila in prezent nu este prevazuta o interdictie de circulatie in afara comunei/judetului, astfel ca se poate circula in toata tara, conform principiului de drept ca "este permis tot ceea ce nu este interzis expres de lege", bineinteles cu respectarea tuturor cerintelor de circulatie si dotare a scuterului si cele privind conducatorul. Numai bine!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu am auzit de vreo astfel de reglementare, deci inclin sa cred ca ioandelasal are dreptate. Daca stie cineva ceva, sa spuna concret, adica mentionand legea si articolul prin care s-a hotarat asta. Eu unul nu vad o problema in a calatori cu scuterul chiar si in afara tarii.

regis
| regis a răspuns:

@lobontsa - in loc sa te obosesti acordand voturi stupide celor care si-au exprimat opinii pertinente si argumentate, mai bine ti-ai argumenta raspunsul postand articolul de lege care iti interzice sa circuli cu scuterul in afara comunei sau a judetului in care este inregistrat.

regis
| regis a răspuns:

Lobontsa: "@regis : saracul de tine vreai sa iei funda de la voturi nu prin declararea facuta de cel care a pus intrebarea."
Nu vreau sa iau fundite, imi displac doar oamenii lipsiti de argumente, care acorda voturi stupide din motive si mai stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este vorba de asa ceva http://www.romanialibera.ro/......62296.html nu aveti voie sa circulati nicaieri, daca va prinde politia, va arde!
Daca sint numere normale si inregistrare conform legilor, puteti circula unde doriti, cu respectarea legislatiei in vigoare. ( adolf )

| neamtzu92 a răspuns:

In legislatie se specivica ca ai voie sa circuli la o distanta de 50km din comuna, dar poti sa circuli pe unde vrei ca nu are nici draq treaba iti spun eu sigur big grin

| lobontsa a răspuns:

Daca este numar de comuna poti circula decat in comuna respectiva, daca ai numar de judet ( gen DB - dambvita, IF - ilfov ) poti circula pe distanta judetului respectivwinking

| lobontsa a răspuns:

@regis : saracul de tine vreai sa iei funda de la voturi nu prin declararea facuta de cel care a pus intrebarea