| DjVirusVrs a întrebat:

Pentru ce sunt găurile alea ce fac...? Am un vw bora 1.6 16v și la plafon unde sunt becurile e un grilaj cu 3 bucuri sunt niște găuri acolo lângă becuri ce e? Boxa ar trebui sa facă ceva?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Plafonierele respective sunt puse pe mai multe modele, iar in functie de model, de dotari, acele gauri sunt folositoare, sau nu.

Cel mai adesea nu au nici un scop, pur si simplu plafonierele sunt facute toate asa, pentru ca e mai convenabil sa fie una universala decat sa faci 2 modele diferite, ce e drept sunt modele si fara acele "gauri" dar nu sunt prea intalnite probabil au fost puse doar pe primele loturi de masini cand nu exista posibilitatea de a dota masina cu carkit iar buzzerul se afla in cluster.

Acum, cat despre acele gauri si intrebuintarea lor, e simplu, in unele cazuri acolo se afla buzzerul (La Skoda Fabia de exemplu) iar la altele acolo se afla microfonul pentru carkit de fabrica, iar la altele nu sunt folosite la nimic, au un mic burete in acel locas cat sa nu se vada in interiorul plafonului.