| George1337 a întrebat:

Pentru cei ce fac drifturi: Am un MB C180K de 143cp. Masina foarte buna pentru drifturi, ceea ce ma atrage foarte mult. Urmatoarea situatie se refera la o zona de pe marginea unui drum judetean, un fel de parcare plina de pietris unde poti sa faci drifturi dumnezeieste. Stiu ca amenda pentru drifturi pe domeniu public este de minim 800 de lei. Politia de Frontiera are camere prin acel loc, fiind zona pe clisura Dunarii. Chestia este, daca vine o masina de politie si sunt pe faza si ma opresc, pot spune ca am fost pe cale sa fac accident, de aceea am derapat? Adica daca imi pot face ceva daca se incadreaza ca era sa fac accident dar nu am vatamat pe nimeni si nimic. Dar daca as face drifturi in parcare la Penny? Politia s-ar putea auto-sesiza? Si ce ar putea face cei din conducerea Penny daca nu le-ar conveni sa fac drifturi la ei in parcare?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am facut eu un drift involuntar zilele astea cand ma intreceam cu un motor de am vazut moartea cu ochii, direct am luat o curba periculoasa precum aia de pe la raliuri...nu vreau sa mai incerc vreodata.
Lsati fratilor joaca asta proasta, chiar daca tu vrei sa o faci pe un teren in care nu pui pe nimeni in pericol, parerea mea este ca aceste drifturi chiar nu au nimic frumos in ele, si eu sunt pasionat de masini de tuning si de drag dar chiar e aiurea, parerea mea.
Nu iti va face nimic politia in acea zona de care zici.
In parcare la Penny sta altfel treaba ca e parcarea lor si au voie sa te dea afara, sa cheme politia si atunci sigur vei fi amendat, e spatiul lor, gandeste asa daca tu ai sta la casa, eu am voie sa fac drift in fata casei tale pe aleea ta, in curtea ta?

| George1337 explică (pentru Simpatic):

Da inteleg. Dar uite alta perspectiva. Facand drifturi si invatand masina cum se comporta la derapaje ma scoate din multe situatii, de multe ori pe ploaie, fiind tractiune spate, m-a aruncat in curba derapand, si daca nu as fi facut drifturi probabil ma panicam si trageam aiurea si brusc de volan sau puneam frana. Dar fiind invatat cu masina derapand am redresat-o rapid de fiecare data tinandu-mi banda pentru ca de trei ori chiar din sens opus veneau masini sau tiruri. Trebuie sa te faci frate cu pericolul ca sa-i innveti miscarile si sa-l eviti cand vrei tu. Oricum, mersi pentru raspuns si ma las pe mana ta cum ca n-are ce sa-mi faca politia in parcarea aceea.

| Simpatic a răspuns (pentru George1337):

Ok dar o faci pe riscul tau referitor la garcea si mai ales la componentele masinii care se uzeaza mult mai repede : anvelope, brate, bucse, bielete, eventual kit ambreiaj etc

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Daca declari ca "mergeai normal" si brusc era sa faci accident, iti baga etilotestul in bot in secunda 2, si in loc de amenda pentru drift, iei amenda pentru neadaptarea vitezei + ce iti mai gasesc.
2. Parcarea Penny este domeniu privat, facand drifturi acolo te poti trezi cu plangere penala din partea lor, iar pe langa amenda clasica pentru tulburarea linistii publice, e posibil sa te vada prietenii cu galeata de detergent si peria in mana, spalandu-ti urmele, ca sa nu fii vinovat de distrugere/vandalism.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Politistii nu sunt imbecili ca in bancuri, sa stii. Adica tu faci drifturi intr-o zona fara asfalt, se ridica praful cit casa, cauciucurile si motorul vor fi fierbinti, si tu vrei sa iei politistii cu povesti de clasa a doua? Serios? Daca as fi politist, la o faza de genul asta ti-as da amenda maxima fara discutii. Mi se pare mai corect sa zici "Da, agent x, faceam drifturi, stiu ca e ilegal si imi asum, dar chiar imi place sa fac drifturi si nu am pe unde in alta parte. Imi puteti recomanda un alt loc?" Daca iei si cauti frumos pe net poate gasesti ceva de genul. Sau iti cumperi frumos un hectar de teren gol pe undeva si il amenajezi pentru drifturi. Iti faci si tu damblaua, il mai inchiriezi si altora... toata lumea e fericita. Drifturi in parcare, haha. Cei din conducerea Penny ar pune frumos un gard si bariera, si cu asta basta.

| George1337 explică (pentru GabiDumitrescu):

Zici ca esti o mama laughing oricum, mersi pentru raspuns! Dar nu sti cumva daca primesc prima data avertisment pentru asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George1337):

Nu sunt mama, sunt tata. Ideea e sa iti asumi timpeniile. Probabil scapi cu avertisment daca te porti frumos. Pe de alta parte, cred ca nu te costa nimic sa intrebi un politist inainte sa fii prins. happy