| anonime112 a întrebat:

Am avut sambata un accident, cineva mi-a taiat calea din partea dreapta trecand pe rosu eu veneam drept, aveam verde la semafor. Domnul din dreapta s-a speriat si s-a oprit pe trecerea de pietoni cu masina, eu nu am mai apucat sa opresc, era ud pe jos am si derapat si l-am lovit, domnul spune ca a trecut pe verde, eu la fel stiu sigur ca am trecut pe verde. Nu avem martori, nu avem camere sau probe video, nu avem nimic, eu am facut niste poze la fata locului si se vede cum individul era cu masina drept pe trecerea de pietoni iar politia m-a declarat nevinovat si a spus ca in concluzie domnul din dreapta a trecut pe rosu iar eu pe verde. Dar domnul a facut o mentiune la amenda si eu nu pot scoate banii de la asigurare pana nu trec 15 zile lucratoare, iar acesta sa nu depuna plangere. In cazul in care contesta amenda si da politia in judecata, este vreo sansa sa castige procesul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu exista probe respectivul nu are sanse sa castige plangerea contraventionala.

| Simpatic a răspuns:

Pai sanse sa castige cu ce probe? daca avea probe atunci cu singuranta tu erai acum declarat vinovat...doar daca nu are vreun element surpriza gen un DVR de acela pe masina dar chiar si asa daca tu zici ca ai trecut pe verde el sigur a fortat semaforul.
Sa facem pipi pe mentalitatea lui de a nu recunoaste ca este vinovat.
Nu m-am uitat pe lege dar asa spune legea ca daca face el plangere si bla bla?
Eu stiu ca asiguratorul se ia dupa ce a declarat politia, trebiau sa iti dea o chitanta cu care sa bagi masina in service, scuze imi scapa denumirea ei, ti se da o foaie de la politia rutiera pe care sunt trecute elementele avariate si cu aceasta deschizi dosar de daune si asiguratorul o sa iti explice ce demersuri sa mai faci ca sa bagi masina in service.
Urat ce aud sa te conditioneze ceva ce nu ai facut...