| Neon96 a întrebat:

Pentru început rog sa răspundă doar cine știe sau cui i s-a mai întâmplat.
Sunt deținător de o Toyota Avensis T25 an 2006 motor 2.2d-cat acest model de mașină este echipat cu xenon și am intâmpinat următoarele :
Becul de pe dreapta se aprindea, stătea câteva minute aprins, fila apoi se stingea.
Becul de pe stânga stătea pornit cam o ora sa (sa precizam xenon doar pe faza scurta cu lupă) și becurile de la Osream xenarc d2s.
Am achiziționat doua becuri de la Philips în valoare de 450 lei același model d2s, le-am montat, se aprind, stau 20 secunde aprinse și se strig brusc amundoua odată.
Înainte de toate astea am luat becul funcțional de pe partea stânga și l-am mutat pe partea dreapta și stătea aprins iar cel de pe dreapta pe stânga se stingea.
Înainte sa pun becurile de la Philips am montat 2 becuri xenon chinezarii și exact ca la Philips.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Degeaba ai schimbat becurile, ca nu de la ele e problema. Odata ce se aprinde, chiar si pentru 1 minut, daca lumineaza normal si nu in alta culoare, becul este bun.
Faptul ca se stinge indica o problema in instalatie, ori balastul, ori ceva relee au cedat.