| TraSneL a întrebat:

Am o problema la supernova mea.
Am cumparat becuri pentru pozitii cu led, pe stanga merge fara probleme, pe dreapta nu primeste becul curent insa becul vechi merge fara probleme. Am schimbat becurile intre ele, sunt ambele functionale insa pe dreapta nu vrea sa functioneze deloc. Ce as putea face?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intoarce becul in soclu. Adica il scoti si il bagi invers. Majoritatea ledurilor sunt polarizate, adica nu se aprind decat daca pui + la + si - la -, chestie care nu e necesara la becurile clasice, cu filament.
Daca tot nu se aprinde, atunci verifica pozitia pinilor (sarmelor) ce ies din soclu, si trebuie sa stea lipite de tablitele din soclul farului, e posibil sa fie puse aiurea alea, si de asta nu fac contact.