| MariusFlorentin1995 a întrebat:

Pentru un adolescent de 18 ani merge un Ford Focus break 1.8 tdci 125cp 2004?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge dar mai bine pe benzina la ce friguri sant in tara bucurate ca masina iti va porni bine si nu ramai mototolit cu cea pe motorina.

| JohnnyBi a răspuns (pentru mgtow):

Daca tu ai o rabla de motorina nu este vina noastra. si daca nu stii limba romana iar, nu e vina noastra. eu am 2 masini personale. 1.8 tdi ford si 1.2 tsi skoda. si vara si iarna pleaca ambele la prima cheie.

| MariusFlorentin1995 explică (pentru JohnnyBi):

laughing Frumos raspuns.M-am amuzat laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru MariusFlorentin1995):

Pai puii mei. anul trecut a fost un minim de -25 grade unde stau eu. si am lasat dieselul sa incalzeasca acea camera de ardere si a luat cheie la prima incercare. daca el are BMW pisicuta din 1800 primavara la sh tuning...normal ca nu porneste

| mgtow a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si daca tu ai 2 jafuri care se strica in fiecare iarna nu e problema mea, mai lasa marijuana si ia-ti niste zile de concediu omule.

| mgtow a răspuns (pentru MariusFlorentin1995):

Ce sa le ceri la prosti daca ala avea cap iti dadea un raspuns tie nu se lua la vorba cu mine.

| Florian20405 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Adevarat unele dieseluri pornesc mai greu. Faina Skoda 1.2 TSI big grin Sa ai grija de ea, e masina buna.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Florian20405):

Nu cred ma. daca o lasi sa isi incalzeasca coil-urile alea de apar in bord si iei contactul. ii mai dai 1 data contact si dispar martorii din bord orice masina ar trebui sa plece. si la benzina la fel pana ajunge benzina in motor (dispare martorul pompa)

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru JohnnyBi):

Orice masina care e pornita zilnic (sau aproape zilnic) trebuie sa porneasca la prima cheie, inclusiv la -20 C.
Treaba cu pusul contactului de mai multe ori e valabila doar in cazul masinilor pornite o data pe saptamana.

La motoarele Diesel, prima pornire de pe zi se face in felul urmator :

- se pune contactul, se sting toti consumatorii (faruri, semnalizare, radio, scaune incalzite, oglinizi incalzite, caldura s.a.m.d
- se asteapta stingerea martorilor pompei de motorina si a BUJIILOR INCANDESCENTE.
- se calca ambreiajul pana la fund iar apoi se actioneaza electromotorul (chiar mai lung daca e nevoie, dar nu mai mult de 5 secunde ca sa nu-l prajim)

Motorul ar trebui sa porneasca la prima cheie.

- se asteapta stingerea martorului pompei de ulei
Se asteapta cateva secunde (pana la jumatate de minut) fara a actiona deloc pedala de acceleratie si apoi se pleaca usor de pe loc, la turatii mici care sa nu depaseasca 2000 rpm.
Dupa ce se incalzeste motorul masina poate fi folosita normal.

Orice alt artificiu la pornire este gresit si daunator motorlui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Lasă-l,că e prost. Habar n-are ce este un motor diesel. În general autoturismele BMW sunt cele mai slabe mașini existente iarna. Cu tracțiune spate n-ai ce să faci, am un vecin care are un bmw și doar dacă stratul de zăpadă este foarte mic poate să iasă din parcare, dacă e mai mare, acolo rămâne.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are a face tractiunea sau cutia de viteze cu inteligenta soferului. bine, cu o cutie automata iarna o dai in barci ca nu te poti juca cu ambreiajul, dar unde scapa cutia, ajuta extra-optiunile. daca ai masina cu tractiune spate, cutie auto si esti prost de bubui, acolo ai o problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Inteligența șoferului este cel mai important lucru. Dotările mașinii aduc un plus în acest caz, dar nu e suficient. Dacă e zăpada mare, orice dotări ai avea, nu te pui cu natura.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti iei ghe-o resque. ori skijet rolling on the floor

| RB26DETT a răspuns:

Ia-ti una mai slaba, e prea puternica pentru un incepator si nu e asa usor de parcat, cel mai bun ar fi un ford focus hatchback cu maxim 110 cai putere! la 125 cai putere si motorizare diesel... are demarajul prea puternic!

| MariusFlorentin1995 explică (pentru RB26DETT):

Asa-i azinoapte dupa 300km am facut accident laughing am scapat usor doar cu bara fata rupta laughing) si un gard distrus laughing) m-a luat valu pe drum de tara si am acelerat pana la vreo 60-70 si in curba stransa am pierdut controlu si am intrat in derapaj si am intrat in curtea omului la 4 dimineata laughing) un pic am atins acceleratia si s-a dus glontz de la 40-60-70 bine ca nu am luat stalpu era vreo 1m de el laughing Toate Bune, drum bun colegi ...acum e mai rau mi-a dat tata bmw 320d e90 150cp tot motorina.carnet de o luna drumuri bune. Salut

| RB26DETT a răspuns (pentru MariusFlorentin1995):

Esti incepator, normal ar fi, atunci cand faci drumuri asa lungi sa iei un energizant cu tine sa il ai la indemana, cand simti ca incepi sa te plictisesti, parca nu mai ai chef, foloseste-lwinking te ajuta foarte mult dar sa ai grija sa nu folosesti in exces! Stai sa inteleg, tu ai facut accidentul cu un ford breck cu 125 cai putere? si acum ai un bmw cu 150? laughing)) iti urez drum bun si sa conduci cu prudenta, te rog nu ii pune in pericol si pe altiiwinking totusi, cat cuplu are bmw-ul ala? 150 cai putere si mai e si Diesel, tractiune spate, "perfecta" pentru un incepator laughing)

| MariusFlorentin1995 explică (pentru RB26DETT):

Mai eram 3 dar nu cunosteam pe acolo si era drum drept si am acelerat si de odata curba stransa fara indicatoare....asta e cu asta o sa merg numai cu 50 laughing))) glumeam laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dieselurile obosite sau care au probleme pornesc mai mai greu.
Masina e ok.
Caluti cam multi pentru un incepator dar de undeva trebuie sa incepi.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Cam puternic motorul pentru un incepator.

| Maioru a răspuns:

Cred ca mai bine te-ar aranja una cu cai mai putini si un model hatch-back.Ai 18 ani nu, ce te faci cand vei avea ca mine 60 ani, iei decapotabila?

| Florian20405 a răspuns:

Pt 18 ani 125 cp cam multicei.Maxim 75-90.
Un logan 1.4 mpi sau matiz sunt perfecte pana te obisnuiesti, cu toate ca loganu e prost si urat cu spume.

| Yamaha123 a răspuns:

Rupe!