| darkcynical232 a întrebat:

Peste aproximativ 2 saptamani o sa detin pentru prima data o masina. Un VW golf 5 coupe 1, 4 benzina din 2008 sh din Germania (o masina care o consider perfecta ca de inceput-- permisul l-am luat de putin timp). Masina va veni pe rampa si va trebui inmatriculata (plus schimbat un stop spate stanga)
Ce vreau sa stiu este la ce sa ma astept. Ce taxe, ce documente si verificari trebuie facute. Am auzit acum o ora de o taxa auto care revine in vara asta...
Am noroc ca tatal meu e dispus sa ma ajute cu tot procesul acesta, dar as vrea sa stiu si eu exact ce trebuie facut.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentant nu ai taxe suplimentare.
trebuie sa ii faci Rar-ul, vreo 500 lei maxim dar vezi ca se fac programari peste 2-3 luni.
trebuie sa ii faci RCA pe numele tau

cam astea sunt cele mai mari cheltuieli

in rest ai nevoie de programari pe langa rar la numere rosii si la inmatriculatul final si dureaza si alea cateva luni din ce inteleg acum.

fiind masina din afara va trebui sa traduci si actele