| bogdan112345 a întrebat:

Peugeot 307 2006. Se Blocheaza Franele. am schimbat din cauza asta discurile spate-chit reparatie etriere si placute spate, credeam ca doar pe spate dar si pe fata, iar pe urma dupa ce am schimbat pe spate tot se blocheaza, dar nu foarte, putin si tot timpu etrierele nu revin la normal sa zicem asa... cred ca trebuie sa schimb si pe fata discurile si placutele, pe fata au fost curatate etrierele etc. este ok. ce sa fac? ce sa schimb? per total am platit 1950 de lei curatat etriere fata+ reparatul pe spate. nu stiu ce sa ma mai fac.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cunosc sistemul de franare la 307, dar de obicei, cand franeaza toate 4 rotile odata, fara a apasa pedala, problema vine de la pompa.Ori supapele pistonaselor nu mai actioneaza, ori servo s-a defectat si actioneaza tija fara sa apesi pe pedala.Iti trebuie un mecanic particular, pe care sa nu-l platesti la ora, care sa-ti desfaca pompa (un kit de reparatie sau macar de garnituri e necesar), apoi sa verifice starea tulumbei servo, eventual sa faca un test cu ea desfacuta, sa vada daca nu trage tija.

| poliacov a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Cred ca asta e boala acestor etriere. de noi pun probleme.