| sskrillex96 a întrebat:

O iau cu inceputul. Am schimbat acum o saptamana placutele pe fata la masina. Totul e ok. Tin franele. E de bine.
Astazi am schimbat pe spate discurile, acelasi procedeu legat de etriere, am pus tot placutele vechi si in timp ce avea masina inca suspendata, incercam sa invart de roata dar mergea un pic greu adica atingeau placutele de disc.
Am mers cu masina cam 20 de km fara sa folosesc deloc franele si cand am oprit discurile de pe spate frigeau, dar pe fata erau reci cum era si normal.
Stie cineva care e cauza de se incalzesc discurile pe spate?

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Posibil, pistonas frana.

| sierra1 a răspuns:

Etrieri blocați = schimbă piston etrier și garnituri

| sskrillex96 explică:

Pentru persoanele care vor mai inatalni aceasta problema am gasit cauza, sau mai bine zis greseala facuta de mine.
Problema a fost frana de mana!
Dupa ce am montat etrierele la loc, am pornit masina si am apasat frana pana pistonasul apasa pacutele pe disc, si abia dupa asta am pus si cablul de la frana de mana la loc, ceea ce a fost gresit.