| klaudiu75 a întrebat:

Salut! Am un Mercedes A 170 din 2006 benzină și am o mare problemă. După ce merg 3km cu mașina, mi se încălzesc jantele de la rotile din fața până iese fum din cauciucuri. Precizez că am fost la multe service-uri, mi s-au curățat pistonasele de la etriere, am schimbat plăcuțele, lichid de frână am cât trebuie, frânele au fost aerisite, am schimbat până și senzorul esp. Nu știu ce să mai fac. Dacă e cineva pe aici care se pricepe in domeniu, aștept un sfat, va rog! Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iese fum din caucicuri? Esti sigur ca fumu ala e de la cauciuc? Eu nu prea cred.
Fum iese doara daca accelerezi brusc,rotile patineaza si se freaca rapid cauciucurile de asfalt,atunci poate iesi fum,in rest nu exista ce spui tu.
Fumu ala sau caldura ceo mai fi iese probabil de la discurile de frana,raman blocate placutele de frana pe disc si alea scot acel fum si caldura la greu.
Ori sa zici sa scape lichid pe la futunasu ala ce intra in caliper,apoi lichidu de frana sa ajunga pe discuri si acolo sa se arda si iese fum.
Cauciucurile nau nici o legatura cu prefectura laughing
Senzorul ala la fel n-are treaba cu ce spui tu.
Deci astea doua ar fi ori se prelinge lichid de frane pe discuri,ori placutele de frana raman blocate pe disc si se uzeaza la greu,alea scot fum,nu mult dar scot.
Tu simti caldura acolo la jante ce spui,dar nu ele sau incalzit,caldura aia de la discurile de frana vine.
Nu stiu la ce service ai fost tu dar se pare aia se pricep la altceva decat la masini.
Ar mai fi sa nu atinga cauciucu rile de mai stiu eu, dar aia sar vedea, si ambele, nu stiu, ai pus alte roti mai mari, ma refer alte jante mai mari cumva?
Daca pui alte jante mai mari uneori diametru rostii cu tot cu cauciucuri se mareste si poate atinge bratele alea de la roti sau chiar aripa sau ce mai e pe acolo.

| InOrOut a răspuns:

Nu s-a rupt vreun arc si atinge geanta si cauciucul? Nu e lasata masina mai tare pe fata?

| klaudiu75 explică (pentru InOrOut):

Nu am niciun arc rupt. Nu e lăsată mașina.