| anonim_4396 a întrebat:

Poate si mie sa imi spune cineva despre motoarele electrice pe automobile? dif de cp dintre aceste motoare si cele pe combustibil, cat trebuie sa il lasi la incarcat, cati km iti rezista daca e full charge. multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nis a răspuns:

Depinde Foarte mult de model. Majoritatea tin full charged intre 300 si 500 km. Din cate stiu, unele masini cu motoare electrice nu au viteze(adica au o singura viteza) asta daca nu sunt hybrid. Daca e hybrid(doua motoare- unul electric si unul pe benzina/motorina) e ca o masina normala doar ca are consumul de combustibil mult mai mic si bateria se incarca in sistemul de dinam(adica se incarca de la invartirea rotii).