| Marko456 a întrebat:

Pot circula pe drumurile publice, daca posed permis categoria B, cu un scooter de 8, 5 KW... DAR care are 150cmc? (model Peugeot Tweet 150i). Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Pentru ala ai nevoie deja de A2

| GabrielGL a răspuns:

Nu

| MOvidiu a răspuns:

Cu permis cat. B, poti circula cu scooter doar pana in 50 cmc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal. Permisul de categoria B da dreptul de a circula si cu mopede (categoria AM), care se definesc astfel:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Motocicleta indicata de tine se incadreaza la categoria A2.