| livisor27 a întrebat:

Am un scuter de 49 cc inmatriculat la primarie cu placuta galbena,si posed si permis categoria a,b,c, e. Dupa noul cod rutier mai pot circula cu el pe drumurile publice cu acel numar dat de primarie? A doua intrebare daca pot sa il conduc cu permisul pe care il am in prezent cu categoriile mai sus mentionate?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, se poate, tot la primarie se inregistreaza mopedele si acum.
2.Mopedul (pentru care este nevoie de permis de categoria AM), poate fi condus cu permis de orice categorie.

| MitroKta a răspuns:

Din cate stiu, nu s-a schimbat nimic in legislatia referitoare la scutere, in afara de faptul ca pe langa toate cele existente sa adaugat si obligatia de a avea si carnet(minim a1). Din moment ce tu aveai deja a, nu vad cu ce te-ar afecta. Numai ca acum trebuie sa ai carnetul la tine cand conduci scuterul.

| MrEvil89 a răspuns:

Da.dar nu poti iesi din localitate/oras.