| YanisTamas a întrebat:

Am si eu o intrebare "Pot circula pe drumurile publice cu un aro 330 incarcart daca am doar categoria b pentru permis?" funda pentru cel mai bun raspuns si cel care imi raspunde care este greutatea lui incarcat

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.30.Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;"
Fata de aceste prevederi raspunsul este afirmativ, se poate circula cu permis de categoria B.
Greutatea incarcaturii depinde de greutatea specifica a marfii, una este sa transporti pene si alta sa transporti plumb. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Cu B'ul poti conduce pana la masa totala autorizata [masina+incarcatura] de 3, 5 t

| puya07 a răspuns:

Nu ai voie sa depasesti masa totala 3, 5 tonewinking

| Pettricaaa a răspuns:

Desigur ca poti circula, iar greutatea variaza in functie cu ce-l incarci.

| YanisTamas explică:

Dar gol fara nimic in el cate kg are

?

| YanisTamas explică:

Da stiam asta dar ma interesa care masa totala admisa pentru un aro 330