| Pettricaaa a întrebat:

Sunt scuterist si posed atestatul acela pe care l-am obtinut la 16 ani pentru a putea circula pe drumurile publice. Intrebarea este, mai pot circula pe baza lui pana la obtinerea permisului auto categoria B, in conditiile in care in noile modificari aplicate codului rutier se spune ca nu mai poti circula cu mopedul decat daca ai obtinut permisul de conducere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In L.203/2012, intrata de azi in vigoare, nu este prevazuta o dispozitie tranzitorie in acest sens. Se spune doar ca de astazi trebuie permis de categoria AM pentru mopede. Asa fiind va fi necesar obtinerea permisului de aceasta categorie, pentru a putea circula legal, altfel ai comite infractiunea de conducere fara permis corespunzator.
Dupa ce obtii categoria B vei putea circula cu acest permis si cu mopedul, orice categorie da dreptul la a conduce si moped.

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Cred că trebuie să respecţi legea care intră azi în vigoare!