| vlad_2439 a întrebat:

Pot folosi o lada priza de la bricheta masinii pentru a alimenta in paralel un sistem de navigatie si o lada frigorifica cu ajutorul unui splitter?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu puteti folosi la priza de la bricheta masinii, atatea consumatori care depasesc puterea medie consumata. Priza respectiva duce cel mult 35 w, o lada frigorifica depaseste aceasta putere. Pentru o functionare corecta a celor trei consumatori, plus aprinzatorul de tigari este recomandabil modificarea cablajului de alimentare a brichetei cu conectare direct pe bornele acumulatorului, inclunzand in montaj si o siguranta fuzibila la puterea consumata. Toate aceste operatiuni tehnice va sugerez sa le faceti la un atelier auto, care va da garantii la montajul respectiv. Eu am efectuat acest montaj pe masina mea, apoi am conectat un adaptor triplu.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e o problema doar pentru atat. Nu stiu insa cum a numarat M. S. trei consumatori+aprinzatorul de tigari, eu abia identific doi (lada si navigatia), iar pentru aprins tigarile cred ca se poate folosi cu succes o alta bricheta.

| Angel0 a răspuns:

Sistemul de navigatie consuma f putin, iar frigiderul cam 3, 5A. Daca ai o masina normala si nu un Matiz, nu ai nevoie de modificari merge si gata.Eu la masina mea am siguranta de15A pe bricheta si fire de 4mm. Pot sa pun cam 3-4 frigidere fara probleme

| baru a răspuns:

Depinde ce tip de masina ai si de cati amperi este alternatorul Consumul la cea ce vrei tu este cam mare si atunci este bine sa faci o instalati electrica separat cu potentiometru Pa

| domdom a răspuns:

Da se poate. In vara la mine in masina au mers toate vreo 6 ore si nu s-a intamplat nimic (cu motorul pornit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lada frigorifica se recomanda a fi folosita numai cu motorul pornit. Riscati sa ramineti fara baterie daca o folositi cu motorul oprit.
Navigatia nu consuma mult, nu sint probleme.
Daca vorbiti de " spliter " nu va recomand. Nu se stie daca duce atita cit consuma lada, si probabil vreti sa alimentati de la bricheta. Bricheta are un consum mic.
Ce va recomand?
Mergeti mai bine la un service auto sa va monteze o priza in portbagaj, priza alimentata cu conductor gros, dimensionat corespunzator, si cu siguranta proprie.
Circuitul NU SE MONTEAZA PRIN CONTACT ci direct deoarece nici contactul nu poate suporta consumul.
Asa cum v-am recomandat eu este cel mai sigur, asa am montat la zeci de masini si nu au fost probleme. Singura problema, folositi cu motorul pornit, asa cum am spus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lada frigorifica se recomanda a fi folosita numai cu motorul pornit. Riscati sa ramineti fara baterie daca o folositi cu motorul oprit.
Navigatia nu consuma mult, nu sint probleme.
Daca vorbiti de " spliter " nu va recomand. Nu se stie daca duce atita cit consuma lada, si probabil vreti sa alimentati de la bricheta. Bricheta are un consum mic.
Ce va recomand?
Mergeti mai bine la un service auto sa va monteze o priza in portbagaj, priza alimentata cu conductor gros, dimensionat corespunzator, si cu siguranta proprie.
Circuitul NU SE MONTEAZA PRIN CONTACT ci direct deoarece nici contactul nu poate suporta consumul.
Asa cum v-am recomandat eu este cel mai sigur, asa am montat la zeci de masini si nu au fost probleme. Singura problema, folositi cu motorul pornit, asa cum am spus...
" BARU " / nu se alimenteaza nimic prin " potentiometru "!
Ps. Repostez deoarece un idiot a sters raspunsul.